wtorek, 19 marca 2013

Z Bożą iskrą

 AUTOR: Zbiorowy
 TYTUŁ: Ludzkie i boskie
 WYDAWNICTWO: Oficyna Wydawnicza Ston 2
 ROK WYDANIA: 2012

    Dość obszerny tom, Ludzkie i Boskie jest pokłosiem konkursów organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych. Jest też udokumentowaniem dokonań literackich i malarskich zamykających się w przedziale mijającego 90-lecia lecia Towarzystwa. Autorów.
    Wśród 32 autorów tekstów poetyckich wyróżnia się bardzo ośmiu twórców. Pierwszym z nich jest Romuald Bielenda. Z dużą dozą subtelności a zarazem w zwięzłym zapisie przedstawił postać zmarłego posła Przemysława Gosiewskiego (Świętokrzyska ikona). Z taką samą emocją wspomina poległych na gruzach / Kamieńca (Księżycowe skojarzenia). W sukurs poecie przychodzi Zofia Korzeńska, ze swoim celnym jak zawsze i bardzo plastycznym obrazowaniem. Tyle, że pochyla się nad tajemnicą narodzin Bożej Dzieciny, oraz zanurza swoje myśli w rozważania wielkopostne. Z tych osobistych wynurzeń na temat wiary wyłania się mocna konstatacja, iż każde cierpienie to potem tajemnicza radość na duszy (Tajemnica krzyża). Inaczej, bo wierszem rymowanym wyraża się Wiesław Kot. Autor żongluje słowem, a czyni to kunsztownie i z konceptem. Wersy oprócz tego, że mienią się kolorami w bursztynie dar morza – seledyn i brązy, czarują ciekawymi zestawieniami słów. No i głęboki wiersz Ireny Paździerz (Rozważania Wielkopostne), gdzie podejmuje temat ukamienowania Szczepana oraz powołania Pawła.
Bardzo poruszające są także liryki Doroty Putowskiej, Małgorzaty Sajkeiwicz- Kręt. Władysławy Szproch, Bogumiła Wtorkiewicza. Artyzm utworów wyżej wymienionych jest wysoki, dlatego też zapewne niejeden czytelnik zatrzyma się nad ich tekstami na dłuższą chwilę. A może wyłuska coś z innych, równie wartych uwagi wierszy, tutaj pominiętych.
    Jedno jest pewne. Można odpocząć z tym zbiorkiem, gdyż refleksyjna i egzystencjalna tematyka wygasza niepotrzebne emocje i daje światło, którego obecnie wciąż wielu brakuje. Lekturę uprzyjemnią malarskie dzieła, zachwycające nie tylko barwą ale i głębią przekazu.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz