sobota, 20 lipca 2013

Słowa, które mają moc

AUTOR: Robert Panne 
TYTUŁ:" Módlmy się do Ducha Świętego
WYDAWNICTWO: Promic
ROK WYDNANIA: 2013  

   
    Kim jest Duch Święty? To pytanie powtarza się nieustannie prze kolejne pokolenia. Czy to Osoba, czy jakaś Siła? Jak możliwa jest trój relacja między Ojcem, Synem i Duchem Świętym? I w końcu jak On działa w życiu Kościoła i życiu człowieka. Niejeden badacz religii, teolog i osoby duchowne próbują znaleźć najlepszą odpowiedź, usatysfakcjonować nie tylko siebie, ale i  (nie)wiernych. A może tak szalenie chcą wiedzieć, bo w ten sposób ugruntują swoją wiedzę i wytłumaczą sobie wiele niewyrażalnych rozumowo sytuacji. Także wiele książek, rozpraw, esejów powstało na ten temat, ale i tak „Duch Święty wieje kędy chce (Gal. 5,22). Czyż nie taka powinna być wiara? Aby nie na siłę objąć rozumowo to co człowieka przerasta, ale otworzyć serce i poczuć to całą swoją istotą. Bo przecież „błogosławieni,  ci, którzy nie widzieli, a uwierzyli ewangelia wg św. Jana (20, 24-29). Lepiej więc zamiast usilnie starać się wytłumaczyć jak Kim jest Ten, który został nam dany jako Pocieszyciel i Obrońca, trzeba skupić się na modlitwie do Niego, prosić o Jego dary i moc do pokonywania codziennych życiowych doświadczeń.

    Na rynku wydawniczym jest wiele publikacji – modlitewników i tym podobnych, stanowiących cenną podpowiedź w modlitwie i medytacjach dla chcących pogłębić czy też ożywić swoja relację z Duchem Świętym. Świetnym rozwiązaniem jest chociażby niewielkich gabarytów książeczka Roberta Panneta, w której autor autor tej podsuwa wiele interesujących modlitw i rozważań do Ducha Świętego. Część praktyczna poprzedza krótkie, aczkolwiek ważne wprowadzenie, takie expose Panneta na temat Ducha Świętego, Jego działalności w Starym i Nowym Testamencie,  a także Jego czczenia i postrzegania w historii kościoła. Można się np. dowiedzieć, że dopiero od XI w. przedstawiciele kościoła (papieże, biskupi etc.) zaczęli kierować bezpośrednio swoje modlitwy do Ducha Świętego.
    Pierwsza część modlitewnika zatytułowana: „Módlmy się do Ducha Świętego czerpiąc inspiracje z Biblii” jest ciekawa propozycją połączenia fragmentu Pisma Świętego z konkretnymi wezwaniami modlitewnymi, np. są to prośby o pomoc we wzrastaniu człowieka wewnętrznego, w modlitwie a także wysławianie trzeciej Osoby Boskiej w różnych kontekstach jego działalności.
   Druga cześć to już rozważania słowami liturgii: są tutaj modlitwy mszalne, a także  fragmenty z Liturgii Godzin, także kościoła prawosławnego.
    Natomiast dalej, trzeba przyznać, że to bardzo dobre rozwiązanie, są zamyślenia wypowiedziane kiedyś przez różnych pisarzy religijnych, np. Adama z Opactwa św. Wiktora,  św. Hildegrady z Bingen,  św. Gertrudy, mniszki benedyktyńskiej, papieża Piusa XII, czy błogosławionego Jana Pawła II. Modlitwa słowami innych, z rożnych pokoleń, środowisk i społeczności, zbliża wyznawców Chrystusa do siebie, wskazując na ciągłą i piękną  jedność chrześcijan.
    Ostatnia część modlitewnika wprowadza w nastrój adoracyjnych rozmyślań: krótkie nabożeństwo „Prośmy o  światło i moc Ducha Świętego, Nowenna oraz fragment encykliki bł. Jana Pawła II (Dominum et Vivificantem): „Doświadczyć Ducha Świętego przez modlitwę”.
     Jednym słowem publikacja bardzo potrzebna. Zamknięty w malutkiej książeczce mały skarbiec modlitwy,  ze Słowem Bożym, które ma potężna moc zmieniania  życia człowieka jeśli tylko ten zechce Mu w pełni zaufać, jeśli podda się ożywczym i delikatnym natchnieniom Ducha Świętego.

Robert Pannet, Módlmy się do Ducha Świętego, wydawnictwo PROMIC, Warszawa 2013.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz