środa, 2 października 2013

Spacerkiem po diecezji kieleckiej

                             

       Bogato ilustrowany album Diecezja Kielecka Miejsca – Historia – Tajemnice przedstawia w pigułce panoramę parafii wchodzących w skład kieleckiej diecezji. Na rynku wydawniczym  mało jest podobnych książek, a te które są, zostały wydane dawniej lub przedstawiają temat w sposób wybiórczy, poprzez skupienie się na pewnej grupie świątyń – np. na architekturze drewnianej. Stąd też tytuł ten jest z pewnością bardzo potrzebny i wartościowy, choćby po to aby się dowiedzieć najważniejszych rzeczy na temat swojego kościoła czy też innych nam bliskich, albo odwrotnie, żeby poczytać  o tych miejscach, o których wiemy zbyt mało albo zupełnie nic. 


    Autorzy albumu postarali się aby szata graficzna uprzyjemniała skutecznie lekturę. Każda kartka z parafii zawiera ilustracje kościoła – są to np.  zdjęcia przedstawiające budynek z zewnątrz, ale w większości przypadków są  także fotografie z wnętrza świątyni, przedstawiające jakiś zabytkowy obraz, figurę czy miejsce charakterystyczne związane z danym miejscem. Od strony tekstualnej jest równie ciekawie, gdyż oprócz najważniejszych informacji dotyczących historii, architektury,  nt. budowy kościoła, kultu oraz życia obecnego w parafii, zamieszczone są w ramce zatytułowanej: „Czy wiesz, że…” jakieś ciekawostki z życia kościoła, związane z nazewnictwem czy zabytkami, np.  na stronie kościoła w Skorzeszycach (parafia pw. Św. Rozalii Dziewicy)  pojawia się informacja  nt. działającego tam Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, pomagających chorym i samotnym, natomiast przy notatce o świątyni w Kuczkowie (parafia pw. Krzyża Świętego) dowiadujemy się o tym, skąd wzięła swój początek nazwa miejscowości oraz o cennym zabytku, relikwiach drzewa Krzyża Świętego, znajdujących się w tym właśnie kościele. Można dowiedzieć się także wielu interesujących rzeczy o sztuce sakralnej  i jej twórcach, którzy zostawili po sobie cenne dzieła cieszące oczy i serca rzesz wiernych,  ważne detale przybliżające, dzięki swemu pięknu,  Boga, czy pozwalające bardziej skupić się na modlitwie. Także przez ponad 500 stron wędrówki po różnych bardziej i mniej znanych miejscach spotkamy się z niejednym stylem artystycznym, architektonicznym, dotkniemy historii i tajemnicy świętości.  Oprócz takich perełek pojawiają się oczywiście konkretne informacje, bardziej... zwyczajne – dane teleadresowe, godziny mszy świętych i terminy odpustów parafialnych.  Dzięki temu w sposób łatwy i przystępny można sprawdzić gdzie i o której godzinie  są nabożeństwa, bez wertowania stron w Internecie czy innych źródłach. A wszystko  to tworzy jedną zwartą całość, dającą obraz bogaty w tekstualną i zarazem wizualną  panoramę.
   Końcowym, równie ważnym akcentem są  wymienione na końcu książki wszystkie dekanaty i parafie diecezji oraz rzec ważna - zamieszczona została na dwóch stronach, mapka diecezji. Pojawia się także informacja o autorach poszczególnych fotografii.
    Nie można też nie zwrócić uwagi na ładne, zwracające uwagę wydanie - twarda obwoluta z dużym wyraźnym tytułem na grzbiecie,  a na pierwszej stronie okład.ki trzy mini zdjęcia kościołów z jedną dużym – kieleckiej katedry.  A oprócz tego… książka ładnie będzie się prezentować  wśród innych tytułów w biblioteczce Warto sięgnąć po ten album,  i warto też mieć go na swojej półce, aby w każdej chwili móc wybrać się na wyprawę po świątyniach, sanktuariach i miejscach kultu. Aby po prostu wiedzieć więcej.


Burzawa Władysław. Diecezja Kielecka : Miejsce - Historia - Tajemnice / Władysław Burzawa, Katarzyna Dobrowolska, Agnieszka Dziarmaga. - Kielce :  Wydawnictwo JEDNOŚĆ,  2011

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz