wtorek, 29 kwietnia 2014

Przesłanie od papieża Franciszka Autor: Jorge Mario Bergoglio
Wydawnicwto:
Rok wydania: 2013


Wydawnictwo M oddało niedawno w ręce czytelników nową książkę  traktującą o nauczaniu papieża Franciszka. Nie jest to jednak esej czy publicystyczny artykuł, natomiast jest to rzecz nawiązująca do 17-wiecznych Kwiatków świętego Franciszka z Asyżu. Teksty zamieszczone  w tej publikacji stanowią zbiór ważniejszych wypowiedzi jeszcze Jorge Mario Bergoglio jako kardynała (także metropolity Buenos Aires) oraz cenne słowa papieża, które dotychczas kierował do wszystkich wiernych.


   Każdy z krótkich fragmentów jest sygnowany jednozdaniową czy jednowyrazową  zapowiedzią , quasi hasłem, co ma ukierunkować czytelnika na treści , które są tam zawarte, np.: Świat można ulepszyć, Środki przekazu, Wychowanie, Módlmy się całym sercem czy Dać pełnię życiu.  Ten kto śledzi wypowiedzi Ojca Świętego, analizuje je, to zapewne nie będzie zaskoczony tym, co znajdzie w  tej niewielkich gabarytów książeczce. To co mówił do nas papież Franciszek, to jakim jest człowiekiem i w jaki sposób spełnia swoje powołanie, zawiera się w przytoczonych tutaj  słowach, wyimkach z dłuższych wystąpień. To jaki jest właściwie ten nowy, zaskakujący miliony ludzi, dziennikarzy szukających sensacji? Co głosi ten, który wymyka się wszelkim schematom, działa spontanicznie i ma wiele energii, bożej pasji do obdarowywania człowieka dobrem i miłością? Jedno jest pewne. To ktoś, za kim poszło i pójdzie wielu, kto ma moc głoszenia ewangelii tam, gdzie jej najbardziej brakuje, kto zauważa Boga tam, gdzie powinien Go zauważać.
W tej książce jak w pigułce zamyka się to, co najważniejsze z nauczania i duchowego wizerunku papieża. To nie tylko sucha teoria na papierze ale codzienność w jakiej on partycypuje, w jakiej się porusza. I chociaż fragmentów zamieszczonych w Kwiatkach… jest dużo, to jednak prawie każdy z nich odnosi się do  człowieka, jego godności i do tego, w jaki sposób powinno się przeżywać swoją wiarę. Przybliżając jednak najważniejsze tematycznie teksty, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczywistości i wartości. Dużo słów dotyczy pokory, wyrażającej się w pamięci o darach od Boga ale i swoich ograniczeniach, niewystarczalności. Człowiek pokorny to taki, który posiada w sobie dojrzałą mądrość, dzięki czemu nie szuka uznania u innych, nie rozpacza z powodu czyichś osądów.   Słowa -  mającego być dotykiem, ciałem, opatrującym ludzkie rany. Biorącym przykład ze Słowa Bożego zawierającego w  sobie nie tylko treść ale i czyn, objawienie i działanie.  Służby – w braterskiej i ofiarnej przyjaźni, polegającej na dostrzeganiu tych najuboższych i najnędzniejszych duchowo ludzi. Papież Franciszek powiedział przecież mocne acz prawdziwe słowa, że nie istnieje prawdziwa wiara, która nie ujawnia się poprzez miłość. Kościoła – tego misyjnego, ewangelizującego a  nie światowego wychodzącego na peryferia ludzkiego cierpienia, grzechu,. Chrystusa – którego trzeba dostrzec w życiu codziennym i w swoich sercach, aby dzięki temu mieć siłę do obrony innych i dzieł stworzenia. Ojciec Święty podpowiada, że wykazać się taką odwagą może ten, kto najpierw zatroszczy się o siebie samego, pokocha swoją osobę i naprawdę spotka sie z Bogiem. Obmowiy – będącej rzeczą okropną dla człowieka oczernianego. To nic innego, jak mówi papież, jak zwykła sprzedaż drugiego człowieka, potraktowanie go jak towar. Aby nie ulec pokusie należy modlić się za osoby posiadające w sercu jakieś niedostatki , słabości. Pracy – na rzecz rodziny, mającej być zaangażowaniem na rzecz prawdy a zmęczenie z niej wynikające ma służyć miłości. Ciszy – będącej przestrzenią spotkania z Bogiem, uwielbieniem i adorowaniem Go. Prawdy – mającej moc wyzwolić człowieka. Tej, która wiele nieraz kosztuje i często też krzyżuje ludzkie plany czy oczekiwania. Kto jej szuka, zabiega w życiu o prawdziwy dialog z drugim. Mówiąc o wartości prawdy Ojciec Święty wspomina o nauczycielach i mediach, tych dwóch filarach, jakie powinny dążyć do przekazywania ludziom nie zakłamanego obrazu świata. Sprawiedliwości – ten kto jej służy, zawsze znajdzie szczęście, bo dzięki dążności do niej może wprowadzać porządek i pokój. Eucharystii – Ojciec Święty pięknie wypowiedział się o niej, wskazując, że prowadzi do niej droga spotkania , natomiast wychodzi od niej droga nadziei.

   To tylko namiastka  tego z czym spotkać się można podczas lektury Kwiatków...Z racji tego, że książeczka jest małego formatu, można zabrać ją ze sobą i w każdej dowolnej chwili sięgnąć do skarbnicy słów, jakie kieruje do wiernych na całym świecie papież Franciszek. Są to niewątpliwie myśli jakie warto zapamiętać i analizować, a później kierować się nimi w codziennym życiu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz