czwartek, 11 września 2014

Nie tylko dla mężczyzn   REDAKTOR PROWADZĄCY: Simon Hepinstall
   TYTUŁ: 1001 Samochodów o których marzysz
   WYDAWNCTWO - Publicat
   ROK WYDANIA: 2012


 


Książki opatrzone tytułem „1001” – pomysłów, porad, filmów które warto zobaczyć czy miejsc wartych odwiedzenia, są bardzo przydatne ze względu na ciekawą i obszerną treść, zamkniętą w pigułce. W dzisiejszej kulturze istnieje zapotrzebowanie na skrót, co nie zawsze jest korzystne ale często pożądane. Lepiej czyta się krótsze artykuły z dobrym tytułem i celną pointą, recenzje z których po kilku zdaniach jasno wynika  czy dana książka lub film jest warta obejrzenia i dlaczego. Książka 1001 samochodów jest właśnie takim dobrym kompendium, zawierającym masę cennych informacji dla fanów motoryzacji i tych, co dopiero zamierzają bardziej zaprzyjaźnić się z takim właśnie tematem. Czyli krótko, zwięźle i na temat.


   Zaczyna się od streszczenia, tłumaczącego zamysł autorski, czyli po co, w jaki sposób i dla kogo powstał ten album. Pierwsze słowa do czytelnika kieruje Nick Mason, jeden  z założycieli zespołu Pink Floyd, uczestnik wielu wyścigów samochodowych, członek i opiekun Brytyjskiego Klubu Kierowców Wyścigowych w Silverstone (to tylko niektóre z jego spełnianych funkcji).  Wspomina między innymi o mnogości przedstawionych pojazdów, co jak sądzi, będzie dla wielu wielką czytelniczą przygodą, a u innych może wywołać jednak niezadowolenie z powodu braku konkretnego modelu  wśród przedstawionych przez autorów.  Podkreśla fakt, że książka ta jest zapisem treści uniwersalnej, ponadczasowej, dlatego że informacje w niej zawarte zostały zebrane  z różnych źródeł. Nie da się jednak wszystkich zadowolić, a wybrane marki ukazują i tak bardzo szerokie spektrum pojazdów poczynając od najstarszego Cadillaca z 1910 r.  po Mercedesa SLS AMG E-CELL, wciąż poddawanego próbom konstrukcyjnym.
Redaktor prowadzący,  Simon Heptinstall, dziennikarz w dziedzinie motoryzacji, ten który odwiedził samochodem 12 krajów  w jeden dzień, dodaje jeszcze więcej informacji, przybliżając historię  pierwszego automobilu stworzonego przez Benza Motorwagena. Podaje kolejne wytyczne jakimi kierowano się podczas pisania książki  – czyli czym się kierowano  w doborze konkretnych treści i jak tę wiedze poukładano. Zwraca uwagę na poświęcenie uwagi takim kwestiom jak:  przedstawienie nieznanych szerszemu gronu modeli samochodów, ich innowacyjność, połączenie danej marki z  konkretną społecznością i kulturą czy zwrócenie uwagi na wyznaczniki wartości konkretnych aut. Pisze też o danych technicznych użytych do prezentacji konkretnego modelu, o trudności z przypisaniem konkretnej daty „narodzin” auta czy o informacjach dotyczących maksymalnych prędkości. Z ważnych informacji jest jeszcze ta, że obok każdego samochodu zostały podane symbole państwa  z jakimi są związane oraz cena (w funtach i dolarach).
    Jednym słowem, można znaleźć wiele cennych wiadomości na temat motoryzacji, poznać pojazdy należące do celebrytów, zaznajomić się z nowinkami technologicznymi, sprawdzić pojemność silnika interesującej nas marki. W przyswajaniu informacji i prześledzeniu rozwoju przemysłu samochodowego pomaga ułożenie chronologiczne prezentowanych pojazdów. O  tym, że jest to wartościowa publikacja świadczy fakt doboru materiałów: to że autorzy kierowali się w selekcji modeli zdaniem 12 autorów z różnych stron świata. Musieli przejrzeć ponad 800 zdjęć oraz 1000 specyfikacji technicznych. Także do oglądu jest wiele modeli, jakie pojawiły się w ciągu 125 lat na wielu kontynentach, w 31 krajach.
   Zachwyca też warstwa graficzna książki. Śliski, dobry papier, masa kolorowych fotografii, słowniczek trudniejszych fachowych pojęć, indeks prezentowanych samochodów, źródła ilustracji i krótkie noty o autorach.  To barwne kompendium motoryzacyjne przyniesie radość pasjonatom ale i dla laików stanie się zapewne źródłem pożytecznej wiedzy a może i zaczątkiem motoryzacyjnego hobby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz