wtorek, 27 stycznia 2015

Anioł o wielu imionach

  AUTOR:   Anselm Grün
  TYTUŁ: 33 aniołów na wszelakie potrzeby
  WYDAWNICTWO Jedność
  ROK WYDANIA: 2013
Anselm Grün, doktor teologii i benedyktyn, dobrze wie, gdzie szukać pocieszenia i wzmocnienia w chwilach smutku, choroby czy rozczarowania. W sumie na wiele innych potrzeb człowieka autor odpowiada zaproszeniem do ściślejszej relacji z aniołami. A jest ich tylu, że każdy na pewno znajdzie tego swojego, który będzie mu towarzyszył zawsze, kiedy poprosi go o opiekę i pomoc.

   Po lekturze zaledwie kilku pierwszych kartek można się mocno zdziwić, że jest anioł od bojaźni, strachu czy wstydu. Świadomość obecności niebieskich wysłanników odpowiedzialnych za konkretne stany emocjonalne i życiowe sytuacje daje wewnętrzny spokój i nadzieję na to, że człowiek tak naprawdę za każdym razem ma się do kogo zwrócić (oczywiście nie zapominając o Bogu). Kolejni aniołowie przedstawiani są w mini rozdziałach, co sprzyja kondensacji treści najważniejszych i możliwość szybkiego zaznajomienia  się z konkretnym aniołem. Autor dokładnie opisuje każdego z nich; czyli jak wygląda ich pomoc, jak funkcjonują i co człowiek może dzięki nim uzyskać dobrego. I tak np. Anioł od wyczerpania podsuwa nam konkretne  sposoby rozwiązania problemu związanego z duchowym zastojem czy wypaleniem zawodowym. To on zada najpierw pytania o ich przyczynę, wskaże czynniki odpowiedzialne za obecny stan wyczerpania, i w końcu podpowie jaką drogą iść, aby odszukać swoje zagubione „ja” i odzyskać radość życia.

Bardzo pomocny jest także Anioł od wątpliwości. Ten z kolei stoi obok i szturcha niedowiarka, mówiąc mu „skacz”, co znaczy zaufaj, odważ się, idź dalej. Tłumaczy też jakie są różnice między dobrym a złym poczuciem wątpliwości i ukazuje dobro płynące z przyjęcia swojego zwątpienia, pogodzenia się z faktem, ze ono i istnieje i nie można się przed nim chować. Ważnym zadaniem tego anioła jest wzbudzenie w człowieku odwagi do podejmowania dojrzałych decyzji mimo lęku i obaw, jakie towarzyszą mu w codziennym życiu i trudnych wyborach. 

Natomiast dla ludzi denerwujących się w sytuacjach, kiedy  muszą dłużej na kogoś czekać, spędzać w kolejkach w sklepie czy tez u lekarza wiele czasu, jest wyjątkowy Anioł od oczekiwania. Rozmowa z nim na pewno uspokoi nerwy ale i nauczy mądrości w dobrym przeżywaniu chwil pozornie niepotrzebnych.  On wie, że każda minuta jest cenna i chociażby byłą spędzona w miejscu i czasie dla człowieka niedogodnym, może dać błogosławione owoce. Dzięki radom tego anioła można żyć spokojniej i zamieniać swoje mniejsze i większe oczekiwania w poznawanie siebie i drugiego człowieka. Konkluzją tego rozdziału jest fakt, ze każdy z nas jest zależny od bliźniego ale i od Boga, także zrozumienie tych co są obok oraz zauważanie bożych znaków, może dać prawdziwe szczęście.

Jeśli oczekiwanie to i pojawia się wielokrotnie stres. Oczywiście występuje on  w wielu codziennych sytuacjach naszego życia i trudno znaleźć antidotum na jego złe działanie. Kiedy ktoś odczuwa, że zupełnie sobie z nim nie radzi albo chce pozbyć się tych codziennych zwykłych psychicznych dyskomfortów i nadać  im łagodniejszy charakter, może zwrócić się do Anioła od stresu. Jest on rewelacyjnym uśmierzaczem presji jaką człowiek sam na siebie wybiera, bo jak wiadomo wiele rzeczy postrzega się subiektywnie. Ten niebieski pomocnik mówi do każdego, kto poprosi o pomoc:” Spróbuj choć raz zatrzymać się na chwilę spójrz na mnie! Uśmiecham się do Ciebie i dotykam Twoich ściągniętych mięśni karku, abyś mógł się rozluźnić i po prostu poczuł samego siebie”. Jeśli wybierzemy sobie tego anioła za powiernika naszych tajemnic na pewno po paru głębokich rozmowach z nim zostaniemy napełnieni większym opanowaniem i pokojem serca.

   To tylko czterech z aniołów a w książce jest ich o wiele więcej:  od bardziej prozaicznych spraw;  od kataru, korków ulicznych, od deszczowej pogody,  do tych pocieszaczy na cięższe chwile,  czyli np. Anioł od tęsknoty za domem czy od chodzenia o kulach. Każdy mini rozdział opatrzony jest u góry strony jakimś zdaniem wyciągniętym z tekstu, oddającym w pełni przekazywaną treść. Mogą one służyć za takie cytaty perełki, które można sobie zapisać i  czytać sobie w trudnych momentach.
Książka warta przeczytania. Autor podchodzi do tematu z humorem ale wiara nie może być przecież ponura i schematyczna. Nieraz trzeba przestawić w życiu semafor w inną stronę aby głębiej odczuwać miłość Boga a jedną z takich dróg jest szczera wiara  w pomoc aniołów, których On nam posyła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz