środa, 28 stycznia 2015

Różne strony życia

TYTUŁ: 365 Stron życia 2015
OPRACOWANIE REDAKCYJNE – Hubert Wołącewicz
WYBÓR TEKSTÓW I KOREKTA – Justyna Wrona
WYDAWNICTWO: Jedność
ROK WYDANIA: 2014

   Wydawnictwo Jedność oprócz tego, że wydaje bardzo dobre książki o tematyce religijnej, nie zapomniało także o rzeczach troszkę bardziej przyziemnych, czyli o  kalendarzach. Ten, o którym piszę skierowany jest raczej do żeńskiej strony, ponieważ pełen jest przepisów kucharskich i domowych porad, co zapewne ucieszy każdą z pań.
    365 stron życia – bo tak się nazywa kalendarz  daje duże spektrum możliwości korzystania z tego, co się w nim zawiera.   Nie jest w żadnym wypadku monotematyczny, bo na każdej stronie oprócz wspomnianych wyżej kulinariów i ciekawostek kuchenno-domowych, znajduje się masa innych przydatnych rzeczy. Wśród nich moją uwagę zwróciły szczególnie kwestie biblijne, czyli fragmenty perykopy związanej liturgicznie z danym dniem, niedzielna ewangelia przytoczona w całości plus komentarz, krótkie rozważanie. Jest to fantastyczna sprawa dla ludzi zabieganych, którzy mogą w każdej chwili zerknąć w tekst i rozważać Boże Słowo podczas codziennych zajęć.  Może to być też zachętą do ciągłego kontaktu z Biblią, życia tym, co skierował kiedyś i do dziś dnia kieruje do  nas Jezus. Oczywiście, po lewej stronie pod okienkiem z datą znajduje się odsyłacz do czytań i Ewangelii dnia, co także może być  asumptem do otworzenia Pisma Świętego.
Nie mogło też zabraknąć patrona dnia i zaznaczenia imion solenizantów a oprócz tego wytyczonych jest pięć linijek tekstu w okienku, gdzie można zapisać rocznice i ważne wydarzenia rodzinne. Mamy też ramki z poradą dnia – albo dotyczące prac domowych (np. podpowiedź jak można usunąć naklejki, wyprać mocno zabrudzony kołnierzyk czy otworzyć bez trudu słoik), zahaczających o savoir-vivre (np. takie czy dama musi ściągać rękawiczkę podczas powitania,  czy którą stroną chodnika się poruszać). Kolejne ramki opatrzone tytułem Masz pojęcie lub Czy wiesz, że…, pełne są ciekawostek na różne tematy: np. historyczne, geograficzne czy językoznawcze. Można się dowiedzieć kto to: jest abnegat,  koryfeusz lub co to jest: konduita lub araukaria.
 Ale to jeszcze nie wszystko. Ciekawym konceptem są także wyszczególnione na niektórych stronach w słupkach Prawdy wiary, skąd dowiemy się więcej na temat modlitwy Pańskiej. Pojawia się pytanie i odpowiedź, konkretna ale wystarczająca do lepszego zrozumienia istoty zagadnienia, np.,.: Jakie są najczęstsze nieporozumienia związane z modlitwą?,  na kim spoczywa zadanie wychowania do modlitwy? itd. I na koniec taką kropką nad „i” są mniej lub bardziej znane cytaty pisarzy i innych sławnych ludzi, które zapisały się złotymi zgłoskami w kulturze i tradycji.

Nie zabrakło też zagadek z odpowiedziami (odwrócony tekst), wydzielonych kliku linijek na Wydatki każdego dnia i przy  niedzieli Wydatki tygodniowe. No i oczywiście dosyć sporo miejsca na notatki własne, co jest moim zdaniem nieodzowną wartością każdego porządnego kalendarza. A dopełnieniem całości są Pomocne daty w roku 2015 (na skrzydełku okładki) i na końcu Plan zajęć oraz terminy ferii zimowych w poszczególnych województwach.
                                                                                    
   Jednym słowem rzecz bardzo ciekawa i pomocna. Ten wielofunkcyjny kalendarz-notes stanie się codziennym papierowym kompanem w natłoku załatwianych spraw ale i rzeczą, z którą można odpocząć. Na pewno nie da się z nim zapomnieć o ważnych sprawach – nie tylko o tych materialnych ale i bożych. W końcu to aż 365 stron życia i tyle samo pomysłów na nie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz