sobota, 7 lutego 2015

Biblijne perełki  AUTOR: Wojciech Węgrzyniak
  TYTUŁ: Codzienne inspiracje biblijne
  WYDAWNICTWO: M
  ROK WYDANIA: 2014
   Książka o której piszę nie jest taką zwyczajną lekturą. Nie ma fabuły ale nie jest też przewodnikiem czy pozycją naukową. Jest natomiast bardzo dobrą pomocą do czytania Pisma Świętego albo po prostu osobistym notesem, gdzie oprócz Bożego Słowa jest miejsce na własne przemyślenia i refleksje. Ks. Wojciech Węgrzyniak, ceniony biblista i krakowski duszpasterz postarał się aby jego komentarze do fragmentów perykop, zapadały głęboko w serce i były impulsem do samodzielnego studiowania Pisma Świętego i przelewania na papier swoich odczuć.

   Mamy fragment Biblii, słowo dopowiedzenia autora oraz sporo miejsca na własne zapiski. Każdy dzień opatrzony jest  osobnym tekstem a pod spodem kilkoma pustymi linijkami, w których czytelnik ma za zadanie dopisać coś od siebie. Jest to wspaniała sprawa, ponieważ nie trzeba sięgać po osobny zeszyt aby ulokować gdzieś na gorąco własne myśli, co niweluje rozproszenia. To co podczas czytania przyjdzie na myśl, można zapisać w każdej chwili i wrócić do lektury. Później łatwo skonfrontować swoje refleksje ze słowem księdza Węgrzyniaka, dopisać jakąś myśl, czy po prostu pobyć z tekstem w każdej chwili – bo wszystko mamy w jednym miejscu. W obecnych czasach kiedy każdy gdzieś się śpieszy i nie ma czasu na wiele codziennych zajęć czytanie (a szczególnie Pisma Świętego) odchodzi na dalszy plan. Człowiek albo zapomina albo szuka dogodnej chwili na biblijną medytację i tak jakoś się składa, że wciąż nie ta chwila i nie to  miejsce. Oczywiście, nie każdy poddaje się presji czasu i niektórzy umieją przedkładać rzeczy priorytetowe (bo duchowe) nad to co materialne. Dla tych jednak co jeszcze się w tym gubią książka księdza Wojciecha będzie bardzo pomocna, bo zawsze można ją mieć przy sobie i współtworzyć ją, co daje pewną satysfakcję i radość. Na uczelni, w autobusie, w poczekalni i w wielu innych miejscach może okazać się bardzo przydatna. Ale oprócz tego może też służyć pogłębieniu znajomości Biblii czy codziennej medytacji Słowa. Oczywiście dzień przypisany do tekstu jest tylko propozycją korzystania z tej pozycji w taki właśnie sposób. Czytanie na wyrywki także  przyniesie wiele radości i pożytecznych refleksji i będzie pewnego rodzaju niespodzianką z wyboru tego a nie innego tekstu.

   Warto zapoznać się z tą książeczką i zaprzyjaźnić. Najlepiej zapisać co ostatniej linijki i wracać zarówno do swoich przemyśleń ale i komentarza księdza Węgrzyniaka czy samego fragmentu Biblii. Takie codzienne obcowanie z Bożym Słowem stanie się dla wielu inspiracją nie tylko do czytania Pisma Świętego ale np. do zmiany swoich zachowań czy po prostu inspiracją do radości, której w przytoczonych perykopach jest całe mnóstwo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz