środa, 8 kwietnia 2015

Nr 3 pisma EgzorcystaMarcowy numer pisma Egzorcysta obfituje w tematykę wielkopostną. Ale nie jest absolutnie monotematyczny,  gdyż oprócz wyżej wymienionego wątku można zapoznać się w wieloma ciekawymi artykułami dotyczącymi choćby modlitwy, życia za klauzurą czy filantropii i dobroczynności  starożytnych pogan i chrześcijan.
Warto przeczytać tekst   przygotowany przez dr Alfredę Walkowską, w którym przybliża zalecenia lecznicze benedyktynki i mistyczki św. Hildegardy z Bingen.  Jej koncepcja zdrowia wpisana w plan stworzenia bazuje na harmonii i boskiemu porządkowi , wszczepionemu  w życie świata. Powiązanie ciała i ducha, wzajemne ich  oddziaływania na siebie, ma decydującą rolę wpływającą  na funkcjonowanie człowieka w ogóle. Dowiadujemy się, że  program zdrowia świętej opiera się na sześciu złotych zasadach, m.in. na właściwym jedzeniu i piciu. Jest to bardzo dobry artykuł i naprawdę warto go przeczytać, aby dowiedzieć się więcej na temat zdrowego stylu życia, popartego przecież znamiennym przykładem  i być może oprzeć na nim swoje codzienne dbanie o ciało i ducha.

Dr Olaf  Tubik natomiast dzieli się z czytelnikiem przemyśleniami na temat humanizmu ateistycznego.  Zaczyna od zwrócenia się w stronę światopoglądu Steve’a Jobsa, szefa korporacji Apple, stawiającego w centrum człowieka a z drugiej strony przyklejającego mu etykietkę „bycia fajnym” – wyznacznik jego człowieczeństwa. Dalej sięga do antyteizmu, myśli Karola Marksa skłaniającego się z kolei w stronę uwielbienia rozumu, przewartościowaniu jego roli.  Kolejno dotyka filozofii życia Nietschego, tego który mówi ł o śmierci Boga i Jego idei funkcjonującej jeszcze w świecie. I w końcu wyjaśnia pojęcie nurtu egzystencjalizmu ateistycznego, według którego  życie było po prostu absurdem. Autor wymienia pisarzy i filozofów, wyznawców tegoż spojrzenia, wśród których ważne miejsce zajmuje chociażby Samuel Beckett czy Alberta Camus. Tekst zakończony jest celną konstatacją  na temat rozumu podsumowującą rozważania.

I całkiem z innej beczki – wywiad z siostrami z Zakonu Mniszek Kamedułek w Tyszowcach, wprowadza w zamknięty świat kobiet oddanych wyłącznej służbie Bogu z dala od zgiełku codzienności.  Z artykułu można dowiedzieć się wielu cennych informacji, związanych z charyzmatem zgromadzenia, czym jest rekluza, jak wyraża za się klauzura Kamedeułek, jakie znaczenie ma dla nich praca czy też jaki  jest program dnia w klasztorze i co stanowi ich źródło utrzymania. Pada także pytanie o poczucie wewnętrznej wolności sióstr oraz o powołanie do życia kontemplacyjnego. Ogólnie bardzo dobrze się czyta. Można choć na chwilę przenosi w świat za klasztornym murem, pełen tajemnic i Bożego Ducha.

Pojawia się także coś dla fanów futbolu. Grzegorz Górny rozprawia się z przekonaniem wielu ludzi,  ze argentyńska drużyna Benefica Lizbona od dłuższego czasu ponosi pasmo porażek ze względu na klątwę rzucona przez byłego trenera B. Gutmana, rozzłoszczonego  z powodu braku uzyskania większych dochodów za świetne prowadzenie drużyny. Po odmowie odszedł z klubu mówiąc: Przez następne sto lat nie wygracie nic w Europie. Czy ta czarna seria niepowodzeń ma jakiś związek z kąśliwymi słowami selekcjonera?
I druga sytuacja argentyńskiej drużyny, która od roku 1986 nie zdobyła mistrzostwa świata. Niektórzy widzą w tym reperkusje złamania przyrzeczenia złożonego przed figurą Matki Bożej z Copacabany, wyrażającego się w przybyciu z podziękowaniem do sanktuarium, po zdobyciu mistrzostwa świata na mundialu w Meksyku. Autor tekstu przygląda się tym dwóm historiom wnikliwie aby na końcu poddać ocenie myśli związane z magicznym traktowaniem rozgrywek sportowych i włączanie w ich przebieg Boga.


I oczywiście nie mogło zabraknąć kilu ważnych tekstów odnoszących się do istoty postu. Szczególna uwaga została zwrócona na jego terapeutyczną wartość co do ciała i ducha i na połączenie go z modlitwą. Na pierwszy plan wychodzi przede wszystkim miłość, dobre uczynki względem bliźniego i wewnętrzne oczyszczenie, mające na celu zmianę dotychczasowego życia. Lektura tych artykułów wiele wyjaśnia i może zbliżyć człowieka do samego siebie, do prawdy zamkniętej w poście a ujawniającej się w jego owocach.

Oprócz wyżej wymienionych treści warto zapoznać się innymi ,równie wartościowymi kwestiami, zawartymi na kartach pisma, choćby z wypowiedzią Krzysztofa Kamińskiego dotyczącej diety biblijnego Daniela czy rozmową z egzorcysta gwardianem i kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej  Bogdanem Końcadą. Bardzo polecam.


Informacja zamieszczona wcześniej na stronie Papierowe Myśli

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz