niedziela, 12 kwietnia 2015

Wici z rynku książki
  
   W pierwszym numerze magazynu literackiego Książki  jak zawsze można przeczytać o najnowszych informacjach z rynku wydawniczego. Są to ważne treści nie tylko dla księgarzy i wydawców ale dla każdego kto jest zainteresowany literaturą i kulturą. Masa nowinek tematycznie związanych z profilem pisma ujęta w krótkie notki oraz dłuższe teksty i różne zestawienia, statystyczne wyniki z pewnością spełni czytelnicze wymagania poszukujących właśnie takich kwestii.

    W dziale Wydarzenia znajdziemy zamknięte w pigułce, skondensowane treści sygnalizujące o najważniejszych wydarzeniach danego miesiąca, związanych z szeroko pojętym tematem „książka”. Są tu m.in. powiadomienia o wręczonych nagrodach (np. Hanna Krall została laureatką Nagrody Literackiej i m,. Juliana Tuwima, przyznawanej przez Łódzki Dom Literatury). Pojawia się informacja na temat wydawnictwa Helion, które stało się udziałowcem  Wydawnictwa Złote Myśli. Przeczytamy także o Targach Książki w New Delhi, o tym kto otrzymał jubileuszową nagrodę Instytutu Książki Transatlantyk oraz o sytuacji na rynku bibliofilskim. Nie zabrakło w tym dziale ciekawego wywiadu, tym razem z Erickiem- Emmanuelem Schmittem na temat jego twórczości jak również znajomości zachowań kobiecych, co w pewien sposób rzutuje na jego pisarstwo.
Dalej, w rozdziale Wspomnienie, znajduje się tekst traktujący o Tadeuszu Konwickim autorstwa Tomasza Z. Zaperta. Pisze m.in. o rozmowie jaką przeprowadził z autorem Małej Apokalipsy w 1996. r. ,kiedy ten obchodził swoje 70. urodziny oraz późniejszej, mającej miejsce u Bliklego, gdzie Konwicki mówił m.in. o swojej dokonaniach filmowych.
Kolejny ciekawy artykuł Krzysztofa Masłonia dotyczy drugiej ważnej osobistości ze świata literatury a mianowicie Stanisława Barańczaka. Podejmuje  w nim temat twórczości poety, eseisty i uznanego tłumacza, zwracając szczególną  uwagę na poezję i pamflety, cieszące się zawsze dużym uznaniem u odbiorców.
Dział Bestsellery otwiera ranking Książki stycznia, sporządzony przez Ewę Trenderendę-Ożóg i opatrzony komentarzem Krzysztofa Masłonia. Tekst „Gdy zabraknie kompotu” w sposób humorystyczny wprowadza w świat fabularny trzydziestu wyszczególnionych tytułów. Wyciągane z treści wyimki: zdania, myśli, z dopowiedzeniami redaktora,  są krótkim i często celnym zobrazowaniem tego, o co tak naprawdę w danej książce chodzi.
Oprócz bestsellerów Magazynu Literackiego Książki na drugiej stronie mamy równie ciekawe lecz już bardziej suche (czytaj bez dodatkowych dopowiedzeń), przedstawienie księgarskich bestsellerów 2014 roku. Są to dane zbierane o 30. najlepiej sprzedających się książkach przez 6 miesięcy w księgarniach całego kraju, w tym Empiku, Matrasie i regionalnych Domach Książki.
Temat numeru przynosi podsumowanie dotyczące wyboru Książki Roku 2014 r, czyli już trzynastej edycji Nagród Magazynu Literackiego Książki. Każdego miesiąca zostają wybrane cztery, tytuły zasługujące na szczególną uwagę czytelnika dzięki wartości poznawczej, artystycznej  i literackiej. Po rocznych nominacjach powstaje zestawienie 48. pozycji a spośród nich zespół pod przewodnictwem Krzysztofa Masłonia wybiera 5. najważniejszych, które zostają opatrzone tytułem Książek Roku. I właśnie w tym numerze Magazynu  możemy poczytać krótkie notki o każdej z tych publikacji, czyli 48. ciekawych przedstawień literackich. Warto.
W cyklu Temat Numeru czytelnik dostaje tez informacje na temat dwóch ważnych wyborów czyli Wydawca Roku 2014 i Wydarzenie Roku 2014 oraz może zapoznać się z sylwetką Człowieka Roku 2014, którym został nie kto inny jak Tadeusz Zysk. Dużo ciekawej lektury.
Dalej jest równie interesująco. W Koszyku z książkami znajdziemy sześć skrótowych omówień felietonów. Wśród nich pojawia się Stefan Kisielewski, Agata Passent ze swoją książką ”Kto to pani zrobił?”, Barbara Bursztynowicz z tytułem „Jak w życiu” i jeszcze dwie, warte uwagi wydawnictwa. Może akurat ten mini przegląd pozwoli komuś wybrać coś dla siebie na wiosenne popołudnia z książką.
Później mamy jeszcze omówienie czterech Książek miesiąca z Literatury faktu, Biografii i wspomnień, Leksykonów i Albumów. I oczywiście masa recenzji  tytułów prozy polskiej, wśród których znajdziemy m.in. „Wszystkie świństwa świata” Jolanty Mokrzyńskiej, „Rajskie ptak”i Marty Zaborowskiej czy „Łyżeczkę” Izabeli Szylko, jak również rozmowę  z tą autorką o jej nowej powieści. Natomiast Proza obca przynosi opinie o ”Miniaturzystce” Jessie Burton, ”Nieproszonym gościu” Charlotte Link czy „Pielgrzymie” Terry’ego Hayesa. Oprócz tych recenzji możemy zapoznać się z książką „Ostatnia miłość” Edith Piaf czy „Ślepym Maksem” Remigiusza Piotrowskiego. Dopełnieniem tej noty jest rozmowa z autorem na temat jego książki. Oczywiście są także opinie o tytułach historycznych i z dziedziny sztuki, o reportażach, esejach  i nowych poradnikach, np. „Wielka księga zdrowia” Henryka Bienioka czy „Przekleństwo perfekcjonizmu” Malwiny Hańczuk.
   Oprócz wyżej wymienionych artykułów jest jeszcze wiele innych wartych uwagi, które z pewnością poszerzą wiedzę na aktualne i nie tylko tematy literackie oraz te ze świata kultury. Dzięki Magazynowi Książki można być zawsze na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz