poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Złoty Bayern Monachium

AUTOR: Paweł Muzyka
TYTUŁ: Bayern Monachium
WYDAWNICTWO: Buchmann
SERIA: Giganci futbolu
ROK WYDANIA: 2013\

   Najbardziej utytułowana niemiecka drużyna z wybitnymi piłkarzami, jak: Franz Beckenbauer czy Karl-Heinz Rummenigge, wielokrotni zdobywcy Pucharu Niemiec, aktualnie dowodzona przez bardzo dobrego światowej sławy trenera Pepa Guardiolę,  od dawna zaczęła obrastać legendą. Wszystko zaczęło się dosyć dawno bo 27 lutego 1900 roku w pewnej kawiarni, gdzie spotkała się grupa osób mających przed sobą jeden cel, jedno marzenie: powołać do  życia zespół piłkarski. Książka Pawła Muzyki: Bayern Monachium traktuje właśnie o fenomenie tego  klubu, który po trudnych początkach związanych z wejściem do Bundesligi, stopniowo piął się na coraz wyższe szczeble sportowej kariery.

   Czyta się świetnie, gdyż informacje pogrupowane są w taki sposób, aby przystępnie przekazać najważniejszą wiedzę na temat zespołu. Pierwsze strony odsłaniają początkowe  karty historii Bayernu. Mamy więc kolejno przedstawianych prezesów począwszy od Franza Johna, Kurta Landauera, który kładł podwaliny pod budowę struktur organizacyjnych, kończąc na aktualnym zarządcy. Nie mogło zabraknąć także informacji na temat trenerów - pierwszy profesjonalista to  Anglik William Townley, później autor wymienia Richarda Kohna, Bawarczyka Zlatko Čajkovskiego ( czy Branco Zebeca – perfekcjonista prowadzący  ściśle wyselekcjonowaną grupę 13. Piłkarzy. W tekście przebłyskują także nazwiska kolejnych selekcjonerów, którym poświęcone jest mniej lub więcej uwagi.
Dalsze informacje zawarte w rozdziale Historia toczą się już wokół konkretnych meczów i sukcesów oraz porażek z jakimi przyszło się zmierzyć w przeciągu stulecia niemieckim piłkarzom. Pojawia się więc nota o złotych latach siedemdziesiątych klubu, kiedy to zdobył trzy kolejne mistrzostwa Niemiec, Gerd  Müller r bił rekordy w liczbie strzelonych goli (w jednym sezonie 40) i zdobył Złotą Piłkę dla najlepszego piłkarza kontynentu. W górę piął się też Beckenbauer i inni, dzięki którym klub znajdował się na najważniejszym miejscach w różnych zestawieniach.
Pisząc o sukcesach autor poruszył też kwestię własnego boiska, na które Bawarczycy musieli trochę poczekać. Nie adekwatne do poziomu drużyny były warunki w jakich musieli trenować  piłkarze. Ale dopiero rok 1972 przyniósł zmiany na lepsze, czyli przeprowadzkę na nowy Stadion Olimpijski. Te kłopoty nie przekładały się na spadek wyników a wręcz przeciwnie drużyna rosła w siłę. Przywołane są konkretne mecze, nagrody, tytuły. Pojawiają się także informacje o kolejnych transferach.
Jeżeli są sukcesy to czasem także pojawiają się porażki. Bayern także zmagał się z różnymi chwilowymi i dłuższymi niedyspozycjami, co odbijało się w kolejnych rozgrywkach. Wspomniane są np. dwa przegrane kolejno finały Puchary Mistrzów i to, że w sezonie 1991/1992 klub był na granicy- pięć punktów dzieliło go od strefy spadkowej. Naświetlając tę sytuację autor wspomina o poszukiwaniach nowego trenera za Juppa Heycknesa , kogoś kto podźwignąłby drużynę z upadku. Pisze też o trudnościach zabłyśnięcia klubu na szczeblu międzynarodowym mimo, że w kraju święcił tryumfy.
Drugi rozdział Między Heyckesem a Guardiolą nakreśla sylwetki tych dwóch wielkich osobistości. Pierwszego, który mimo kilku niepowodzeń zakończył karierę z twarzą doprowadzając klub do zwycięstwa w Lidze Mistrzów, co sprawiło, że żegnano go z należytymi honorami. Człowiek ten z wykształcenia tynkarz, będący wierny swoim zasadom, mocno zdyscyplinowany  został trzecim snajperem w historii niemieckiej ligi, mistrzem Europy, kiedy zasilał jeszcze szeregi Borussi. Powrót do jego piłkarskiej historii pozwala pełniej spojrzeć na niego, jako dowódcę Bayernu. W tekście znajdziemy też informacje o krytyce jaka spadła na jego osobę po sezonie 2011/2012 i wiele innych wątków pozwalających przyjrzeć się bliżej Heycknesowi.
Drugim zarządcą zespołu przedstawionym przez autora jest legendarny Pep Guardiola. Człowiek z zasadami, kulturalny i szanujący swojego poprzednika, ten który zdobył 9. razy z Barceloną tytuł… mistrza kraju. Oprócz tych informacji można dowiedzieć się o początkach trenerskiej przygody, o tym jak budował zespół i co było kluczem do jego sukcesu. Większa cześć rozdziału poświęcona jest jego pobytowi w FC Barcelonie  i krótszy fragment wprowadzający we włodarstwo już na Katalońskiej ziemi.
W kolejnym rozdziale  - Drużyna - przedstawione są postaci kolejnych zawodników Bayernu, co zajmuje lwią cześć książki. Czyli skrótowo,  w pigułce, z uwzględnieniem najważniejszych informacji i ciekawostek, otrzymujemy całościowy ogląd na zespół. Każdy biogram opatrzony jest dodatkowo ramką, gdzie znajdują się informacje na temat miejsca urodzenia piłkarza, w jakim czasie grał w Bayernie i ile goli strzelił dla klubu i reprezentacji. Pojawia się też nota o klubie poprzednim.
Kolejne rozdziały przynoszą krótkie opowieści o stadionie, jak się zmieniało miejsce treningów drużyny w czasie:  od skromnego boiska przy Schyrenplatz do własnego stadionu Allianz Arena, czyli typowo klubowego miejsca. Obok tej historii słów kilka poświęcone jest sytuacji finansowej Bayernu, prawdopodobnie najzdrowiej i najmądrzej zarządzanemu klubowi piłkarskiemu. Można więc poczytać o tym, jak to robili i robi aktualnie sztab odpowiedzialnych za tę sferę ludzi, aby utrzymać drużynę, płacić wielkie pieniądze za transfery a mniej brać za sprzedanych zawodników i mieć jeszcze w mieszkach odłożoną gotówkę. Dla tych co chcą się dowiedzieć, jak kupić bilety na mecze także jest poświęcony krótki fragment książki, bo jak sie okazuje, wcale nie jest to taką łatwą sprawą, mimo posiadania  ogromnej ilości miejsc na stadionie.
I ostatnie karty publikacji zostały poświęcone na spojrzenie perspektywistyczne, w przyszłość Bayernu, czyli m.in. jak ta złota drużyna wykorzysta dotychczasowe sukcesy, wygraną  w Lidze Mistrzów i utrzyma na wysokim poziomie finanse.
Zakończenie należy  do Polski. Autor nakreślił obraz polskich akcentów w rywalizacjach z Bawarczykami. Wspomina o meczu z 1985 r. kiedy zmierzyli się z Niemcami piłkarze z Górnika Zabrze w walce o Puchar Europy. Przygląda się także wynikowi gry  z Legią Warszawą w 1988 r. w Pucharze UEFA.
Na samym końcu pojawia się zapis przedstawiający kadrę Bayernu Monachium 2013 r. – bramkarze, napastnicy, obrońcy i pomocnicy, każdy z data urodzenia, narodowością, miejscem poprzedniego kontraktu oraz debiutem w klubie i reprezentacji.
   Ogólnie bardzo polecam. Dla mnie, nie będącej zagorzałą fanką Bawarczyków i w ogóle piłki nożnej, była to ciekawa lektura, z której dowiedziałam sie wiele cennych rzeczy na temat Bayernu i nie tylko. Do czytania zachęca estetyczne wydanie (gruba oprawa ze zdjęciami trzech  zawodników) oraz sposób przedstawienia treści, czyli niezbyt dużo wiedzy ale wyselekcjonowanej, podanej w należytych proporcjach, otulonej masą barwnych fotografii. Podział na poszczególne rozdziały daje lepszy ogląd i możliwość czytania nie od początku, tylko od interesującego wątku. Polecam nie tylko dla miłośników Bayernu, ale i dla tych, co chcą się zapoznać choć trochę z historia klubu i poznać klucz do jego sukcesów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz