niedziela, 16 sierpnia 2015

Echa z Sochi AUTOR: Magdalena Janicka
 TYTUŁ: Sochi.ru 2014 (Na olimpijskim szlaku, Sochi 2014)
 WYDAWNICTWO: Polski Komitet Olimpijski
 ROK WYDANIA: 2014

Tradycją już jest, że Polski Komitet Olimpijski wydaje ciekawe publikacje  z racji odbywających się Igrzysk Olimpijskich. Nie tak dawno miały miejsce sportowe zmagania mistrzów w Sochi i dlatego też pojawił się wyjątkowy, pełny barwnych ilustracji album z naszymi zawodnikami, walczącymi nie tylko o medale (a zdobyli ich najwięcej w historii) ale i ze swoimi słabościami zarówno tymi psychicznymi jak i od strony ciała.
Twarda okładka utrzymana w przeważającej części  w biało-niebieskiej tonacji z barwnymi wstawkami prezentuje także trzy fotografie polskich sportowców, ze zdobytymi już medalami. Dalej równie ciekawie bo w sumie cała książka składa się z dużych zdjęć otoczonych zazwyczaj krótką słowna otoczką. Można powiedzieć, że to taki fotoreportaż ukazujący najważniejsze chwile polskiej reprezentacji na XXII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Sochi. Pierwsza strona obrazuje początek Igrzysk, czyli defiladę sportowców z 88 krajów z krocząca na czele naszą drużyną. Później zostały przytoczone wyimki z wypowiedzi powitalnej rosyjskich przedstawicieli Komitetu Organizacyjnego i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz prezydenta Rosji. Oczywiście pojawiły się zdjęcia trybuny honorowej i olimpijskiego znicza oraz z pokazu sztucznych ogni. Po tym zachęcającym do lektury prologu pojawia się na kolejnej stronie nie kto inny jak Kamil Stoch i kilka słów o jego wielkich wyczynach na olimpijskich skoczniach. Kto jest jego wielbicielem a zapewne takich nie brakuje, będzie zauroczony masą barwnych fotografii dokumentujących to, czego dokonał, co wydaje się wprost nieprawdopodobne. A jednak.
Kolejna osoba jaka się prezentuje w albumie to oczywiście złota Justyna Kowalczyk. To ta, która ze złamaną kością śródstopia potrafiła zostać mistrzynią olimpijską w swojej ulubionej konkurencji. Wśród informacji o jej występach nie zabrakł także paru słów o kolejnych startach, czyli sztafecie  i sprincie drużynowym, które przyniosły jej i koleżankom dość wysokie wyniki. Ta dość obszerna fotorelacja została okraszona słowami samej mistrzyni, co dodaje przekazowi  przysłowiowych rumieńców.
Kolejny sportowiec to Zbigniew Bródka, zdobywca olimpijskiego złota po raz pierwszy w historii polskich panczenów. Oprócz opisu rywalizacji na torze znajdziemy tu także wątki biograficzne, czyli informacje o klubie z jakiego pochodzi zawodnik, jego  występach na wcześniejszych igrzyskach, ile ma lat, i jakim jest człowiekiem. To wszystko składa się na zgrabną ciekawie zaprezentowaną całość, którą czyta się z zapartym tchem.
No i mamy Katarzynę Woźniak, Luizę Złotkowską, Katarzynę Bachledę-Curuś i Natalie Czerkawską, czyli czwórkę naszych utalentowanych łyżwiarek. W Sochi poprawiły swój wynik  z Vancouver, wygrywając z Rosjankami i zdobywając upragnione srebro.
Następne strony należą również do łyżwiarzy ale płci mes kije czyli Konrada Niedźwiedzkiego, Jana Szymańskiego oraz Zbigniewa Bródki. Kolejny wyczyn, w  którym wziął udział Bródka to bieg o brąz i wygrana z mistrzami olimpijskimi z Vancouver czyli Kanadyjczykami.
W  Albumie nie zabrakło miejsca także dla zawodników z mniejszymi osiągnięciami, ale równie cennymi dla polskiego sportu. Jedną z takich osób jest Karolina Riemen-Żerebecka, przedstawicielka Freestyle czyli jazdy na muldach. Kolejne osoby to reprezentantki biathlonu: Krystyna Pałka, wicemistrzyni świata z 2013 r., Monika Hojnisz, brązowa medalistka, Magdalena Gwizdoń czy Weronika Nowakowska-Ziemniak. Ostatnia z wyżej wymienionych była bliska medalu. Szkoda, że się nie udało jej i koleżankom, ponieważ miały duże szanse na zajecie wyższych miejsc, a niektóre  nawet olimpijskich.
Kolejne strony to barwna relacja już ogólnie o rywalizacji Hokeistów, o Biegach narciarskich, Saneczkarstwie, Bobsleje, skoki narciarskie, Łyżwiarstwo figurowe, Narciarstwo alpejskie, Snowboard. W tym całościowym spojrzeniu na poszczególne konkurencje pojawiają się informacje o najlepszych zawodnikach, medalach, największych niespodziankach i konkurencjach Igrzysk, oczywiście z uwzględnieniem naszym sportowców.
I na końcu ceremonia zamknięcia. Równie barwnie przedstawiona jak otwarcie Igrzysk. Bonusami są dodatki, czyli m.in. krótka relacja ze spotkania prezydenta Bronisława Komorowskiego z polskimi olimpijczykami w przeddzień ich wylotu do Sochi oraz relacja ze ślubowania na tydzień przed rozpoczęciem zmagań sportowych, które odbyło się w Centrum Polskiej PKOI w Warszawie.
Typowo słownym dopełnieniem, już bez zdjęć, jest podanie informacji o kierownictwie polskiej reprezentacji olimpijskiej w Sochi, personaliach polskiej reprezentacji olimpijskiej oraz wynikach wszystkich sportowców biorących udział w Igrzyskach.
Album jest oryginalny pod względem edytorskim jak i treści. Czyta się i ogląda z zaciekawieniem oraz dużą emocją, bo w pigułce mamy podane najważniejsze informacje o Polakach biorących udział w   Igrzyskach jak i o zawodnikach z innych krajów. Po kolei, krok po kroku, strona po stronie jeszcze raz odtwarza się historia, to co się zapisało złotymi zgłoskami w historii polskiego sportu. A to naprawdę wyjątkowe karty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz