wtorek, 4 sierpnia 2015

Egzorcysta #3333. numer pisma Egzorcysta pełen jest wiadomości na temat świata aniołów. I chociaż wciąż powstają nowe książki i coraz więcej pisze się o niebieskich wysłannikach Boga to i tak za każdym razem można dowiedzieć się czegoś interesującego.  Ale to wiodący wątek numeru. Oprócz niego w piśmie można znaleźć wiele ciekawych artykułów na różne tematy związane z duchowością człowieka. Warto się więc zagłębić w lekturę.

Pierwszy artykuł traktuje o Davidzie Lynchu, znajdującym się w gronie najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich reżyserów. Codzienne życie wypełnia medytacją transcendentalną, mającą  swoje źródło w osobie i filozofii Maharishiego Yogi. Oprócz tego, ze sam wchodzi na niebezpieczne ścieżki, promuje wiedzę na temat medytacji szkoły latających joginów wraz z gwiazdami muzycznego show biznesu. Wizja kontroli świadomości, panowania nad nią jest bardzo niebezpieczna a sam Lynch promuje ją poprzez swoją muzykę na szeroką skalę. Ale nie robi tego tylko on. Obok niego stoją murem inne gwiazdy, niektóre dobrze znane większości melomanów.
Kolejny ciekawy tekst to rozmowa z o. Gerardem Bulą OFM, egzorcystą i kapelanem. Wywiad dotyka kwestii uwalniania spod wpływu złego ducha, naświetlonych z perspektywy człowieka biorącego udział w takich modlitwach. Odpowiada on na szereg ciekawych pytań dotyczących m.in. przebiegu egzorcyzmu, istoty samej posługi, szczególnych przypadków z jakimi spotkał się w swojej pracy. W tle pojawia się kilka refleksji na temat życia współczesnego człowieka, o tym w jaki sposób otwiera się czasami na działanie szatana. Dowiedzieć się można także o najczęstszych powodach zniewoleń, o tym dlaczego niektóre z aniołów zbuntowały się i czy demon może zagrozić egzorcyście. I jeszcze ciekawa kwestia dotycząca osoby św. Franciszka z Asyżu, jego związkach z egzorcyzmowaniem.

Jeżeli ktoś chce poczytać o objawieniach Matki Bożej w Gietrzwałdzie albo przypomnieć sobie tę historię ma taką sposobność. W artykule Złodziej objawień Wincenty Łaszewski dość drobiazgowo przygląda się wydarzeniom, jakie stały się udziałem jedenastoletniej Justyny Szafrańskiej. Warto zajrzeć, szczególnie jeśli ktoś jeszcze nie słyszał o tym co wydarzyło się pod koniec XIX w. na Warmii i ma do tej pory duże znaczenie dla rzeszy chrześcijan. 

No i zapowiadany na początku temat  - Anioły. Kim są, jak działają, dlaczego trzeba się do nich modlić ale ich nie przebustwiać. W jednym z tekstów Grzegorz Fels opowiada sytuację pewnej kobiety, mocno poturbowanej przez życie. Nękana przez byłego męża, będąca na skraju wyczerpania psychicznego pewnego dnia w bardzo smutnym dla siebie wydarzeniu spotyka anioła. Jakie wyciągnie dla siebie wnioski  tego spotkania? Autor zwraca się także do każdego z nas podsuwając refleksje związane ze światem anielskim. Bardzo głęboki tekst.

Następny artykuł dotykający powyższego wątku zatytułowany jest Zażyłość z niewłaściwymi aniołami. Autor zwraca się w stronę herezji na temat aniołów, wypaczających prawdę zawartą w Słowie Bożym, bardzo odległą od chrześcijańskiej wiary. Jednak niestety na jej marginesie dzieją się rzeczy niewyobrażalne. Już w Biblii św. Paweł wskazywał na niebezpieczeństwa pseudomistycyzmu, później w historii kościoła także miały miejsce przypadki wypaczania wiedzy o anielskich istotach. Autor wspomina także o imionach aniołów wymyślonych przez człowieka, pochodzących przecież z pism apokryficznych, żydowskiej mistyki Merkawy czy nawet traktatów magicznych i zaklęć. Oczywiście jest wzmianka o stowarzyszeniu Engelwerk (inaczej Opus Angelorum), odwołujących się do wizji Gabrieli Bitterlich (nieuznane przez kościół). To tylko kilka przykładów tego,  o czym można poczytać w tekście Romana Zająca.

Dla miłośników historii, a zwłaszcza historii powszechnej, został przygotowany artykuł na temat rewolucji Francuskiej. A w nim masa informacji związana z mitologizacją tego wydarzenia, omówieniem po kolei przekłamań o haniebnej działalności rzekomych obrońców praw człowieka i wolności ludzkiej. Wśród tych cennych treści pojawia się wspomnienie pierwszego w dziejach nowożytnej Europy ludobójstwa, jakie miało miejsce w Wandei  1793 r. Autor opisuje także rewolucje jako przykład dla późniejszych totalitaryzmów.

Oprócz  wyżej wymienionych artykułów, są jeszcze inne wartościowe wypowiedzi, takie jak: Kościół o aniołach, Kim jest Anioł Stróż, Aniołowie współczesnego kina czy Pornografia skrywany grzech. Zachęcam do lektury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz