wtorek, 11 sierpnia 2015

Magazyn Literacki Książki #5Numer 5. Magazynu Literackiego Książki jest troszkę bogatszy w treść, dzięki kilkustronicowemu dodatkowi: „Książki dla dzieci i młodzieży”. Pierwszy tekst traktuje o tytułach dla „młodych dorosłych” czyli np. Gwiazd naszych wina – książka Johna Greena, tak ostatnio popularnego autora czy Zniszcz ten dziennik Keri Smith. Oprócz tych, i innych podobnym im, omówień autor artykułu naświetla sektor książek dla dzieci, wspominając o tym, jaki typ literatury cieszy się tutaj popularnością, jakie ostatnio pojawiły się na rynku bestsellery czy o ekranizacjach z ostatnich dwunastu miesięcy. Ale to dopiero początek. Dowiemy się także co słychać w niektórych wydawnictwach książek dla dzieci i młodzieży, np. u braci Olesiejuków, Media Rodziny, Naszej Księgarni, Bajki, Egmontu, Muzy, i Dwóch Sióstr. Nie zabrakło też dopowiedzenia o organizacjach non profit. Mowa więc o pracy i ostatnich działach Polskiej Sekcji Ibby, Fundacji ABC XXI realizującej przez ostatni rok akcję „Pierwsza Książka Mojego Dziecka” a także o wielkim powrocie zasłużonej dla książki i literatury dziecięcej placówki, Muzeum Książki. Dalej jest jeszcze informacja o promocji w tym segmencie rynku, nagrodach (Konkurs Biedronki i konkurs Jasnowidze” zorganizowany prze wydawnictwo Dwie Siostry). 

Bardzo ciekawy i wart uwagi jest artykuł redaktor naczelnej wydawnictwa Literatura” Wiesławy Jędrzejczykowej, Dokładnie w 1990 roku powstało wydawnictwo a dziś ma już srebrny jubileusz, czyli 25. Lecie. Poczytać można w nim o jego początkach, charakterze działalności, autorach debiutujących w wydawnictwie a także o dwóch seriach wydawniczych wprowadzonych na rynek w ostatnich trzech latach przez Literaturę.

Kolejna strona przynosi wieści o edytorskich perełkach, czyli o książkach dla dzieci z najwyższej półki. Mowa tu oczywiście o tytułach nagrodzonych najważniejszą branżową nagrodą a Bologna Ragazzi Award nazywaną „ilustratorskim Oscarem” a przyznawaną podczas Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży w Bolonii. Dowiemy się także o tym, która z pisarek została zaliczona do grona najlepszych ilustratorów ostatniego tomu „Illustration Now!”I oczywiście nie zabrakło informacji o jednym z najbardziej prestiżowych konkursów, organizowanych przez PS IBBY. Główną Nagrodą Graficzną zostało uhonorowanych sześć książek dla dzieci i młodzieży.
Oprócz wyżej wymienionych nowinek w dodatku znajdziemy również zapis ciekawej rozmowy z rysownikiem Edwardem Lutczynem oraz garść recenzenckich perełek.

W głównym wydaniu Miesięcznika należy zwrócić uwagę na dobry artykuł Piotra Dobrołęckiego o Władysławie Bartoszewskim. Autor wspomina pisarza jako człowieka światłego i odważnego, tego który pisał dużo w warszawskiej prasie na temat przebiegu okupacji hitlerowskiej Powstania Warszawskiego a mówiąc ściślej, o odkrywaniu faktów po zniesieniu cenzorskiego zakazu na te tematy.

Kolejne strony przynoszą omówienie majowych bestsellerów w kliku błyskotliwych zdaniach, tak aby wydobyć sedno książki, jakąś ideę odpowiadającą całości fabuły. Później pojawia się krótka prezentacja tytułów wydawnictwa Rebis (m.in. Przeklętych J.C. Oatesa, Judasza Amosa Oza, Dolinę popiołów Krzysztofa Beśki, Mroku i Mgły Stefana Türschmida).

Tematem numeru staje się po raz kolejny rynek książki turystycznej 2014. Autor przybliża fakty, dywaguje, przewiduje, wskazując na konkretne liczby i porównania. Przygląda się poszczególnym wydawnictwom, choćby niezmiennie królującemu na rynku Pascalowi, który zaczął wydawać nową serię „Pascal Go!”, po krajach i miastach oraz „Pascal 360 stopni”, napisana dla bardziej wymagających turystów. Tak samo przedstawiane są inne wydawnictwa: Burda Media (aktualnie bardzo wysoko w rankingu m.in. dzięki tańszym seriom kieszonkowym), ExpressMap (aktualnie na trzecim miejscu dzięki dobrej dystrybucji jak i rosnącej liczbie tytułów), Bezdroża oraz inne pomniejsi już wydawcy, będący poza tymi największymi oraz te o regionalnym znaczeniu. Dużo miejsca autor poświęca kartografii turystycznej zwracając uwagę na duże zmiany na rynku kartograficznym. Jedną z nich jest zejście z podium Polskiego Przedsiębiorstwa Wydawnictw oraz detronizacja Demartu przez ExpressMap. Oprócz przesunięć w kolejce edytorów pojawiają się także zmiany jakościowe, zmiana najlepiej sprzedających się produktów.

Dalszą część Tematu numeru stanowią recenzje książek podróżniczych (Czech Północnych (m.in. przewodnika z serii Travelbook”, Blondynki na Amazonce Beaty Pawlikowskiej) oraz  wywiad z Piotrem Milewskim – laureatem tegorocznej nagrody Magellana, autorem książki Dzienniki japońskie”. Dowiemy się z niego o tym, czym skusiła autora Japonia oraz co najbardziej dzieli Polaków i Japończyków a co ich łączy a także wielu innych interesujących historii.

Rozmowa numeru przeprowadzona została z Martą Skłodowską, kuratorka projektu  „Karl Dedecius. Literatura – Dialog – Europa”. Dowiemy się co to za projekt, skąd taki pomysł oraz garść informacji na temat tłumacza, krytyka i badacza literatury Karla Dedeciusa).

Tych co jeszcze nie przeczytali czy wahają się co do lektury najnowszej książki Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk Fortuna i namiętności. Klątwa, będą mogli przeczytać dość obszerny jej fragment. Poczytać można też o innych książkach i poddać refleksji, które z tytułów warto mieć na półce a które tylko przekartkować lub omijać szerokim łukiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz