wtorek, 11 sierpnia 2015

Magazyn Lteracki Książki #4Kolejny 223. Numer Magazynu Literackiego Książki zawiera jak zwykle wiele ciekawych artykułów związanych  z rynkiem wydawniczym i nie tylko.
W dziale wydarzenia jak zwykle wiele nowinek stricte literackich i tych mniej literackich. Jest to np. informacja o nowo powstałej księgarni IPN i Świat Książki a także o nowych księgarniach sieci Matras. Dowiemy się także jaka książka dla Dzieci i Młodzieży dostała prestiżową nagrodę, statuetkę Pegazika, podczas XIV Poznańskich Spotkań Targowych – Książka dla Dzieci i Młodzieży. Bardzo ucieszy literatów wieść o tym, ze w Poznaniu powołano Poznańską Nagrodę Literacką. Będzie ona przyznawana za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury oraz za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej dla twórcy, która nie ukończył 35 roku życia. Bardzo dobra wiadomość.

Jedna ze stron została poświęcona na przedstawienie sylwetek czterech laureatów wybranych do Nagrody im. Im. Filipa Kallimacha przez redakcję Magazynu  Literackiego Książki we współpracy z Targami Kielce. Są to: Wiesława Jędrzejczykowa (właścicielka Wydawnictwa Literatura), Roman Ostrowski (pomysłodawca Targów Edukacyjnych Edukacja w Kielcach, Grzegorz Kasdebke (jeden z najpopularniejszych pisarzy dla dzieci i młodzieży) oraz Twórcy serwisu i autorzy publikacji „Zdasz to”. 

Ceniących osobę pisarza Jarosława Rymkiewicza ucieszy zapewne tekst z nim związany. Oprócz informacji o tym, że dostał cenną Nagrodę m.st. Warszawy, w artykule znalazło się także kilka zdań na temat jego twórczości. I oczywiście autor wymienia osoby nominowane do nagrody w poszczególnych kategoriach – czyli w dziedzinie prozy, poezji, książek dla dzieci i młodzieży oraz Varsaviana.

W tym wydaniu MagazynuTematem numeru są najlepsze publikacje turystyczne 2014 roku, nagrodzone Nagrodą Magellana.  I tak za Wydarzenie Roku uznano książkę Kazimierza Nowaka Kochana Maryś. Listy z Afryki. Tom 1. Libia-Egipt-Sudan (Sorus). Najlepszym przewodnikiem tekstowym została publikacja Dolomity. T. II. Zachód Dariusza Tkaczyka. Obok wyżej wymienionych przyznano nagrody w kategorii przewodnik kieszonkowy, przewodnik dla aktywnych, atlas turystyczny, mapa i plan turystyczny, album, przewodnik mobilny, przewodnik dla dzieci oraz książka reportażowa i oczywiście było kilka wyróżnień.

Czy chce się ktoś dowiedzieć jakie książki zostały uznane za te na wagę słowa? Naprawdę warto zajrzeć na stronę gdzie opisane są w paru słowach wybrane publikacje. Jest ich cztery i wszystkie z Wydawnictwa Prószyński i Spółka. Jedna z nich traktuje o kryzysie małżeńskim i egzystencjalnym, druga konfrontuje nowoczesnych Europejczyków z purytańskimi Amerykanami, kolejna zawiera ciekawą fabułę, w której poznajemy losy trzech kobiet i jednego mężczyzny przedstawione od mocno intymnej strony.  Wygląda na to, że to rzeczywiście dobry kawałek lektury.

Nie lada gratką będzie natomiast rozmowa Łukasza Gołębiowskiego z Günterem Grassem przeprowadzona w 2003 roku dla Rzeczypospolitej. A wymiana zdań dotyczyła m.in. kwestii polityczno-społecznych, np. poruszona została kwestia Unii Europejskiej i miejsca Polski w jej strukturach, temat Rosji, odradzających się w Europie nacjonalizmów i dochodzących do władzy populistów. W tekście pojawiają się także ciepłe wspomnienia o Grassie jego rozmówcy. Jak się okazuje pisarz był dla niego (dziennikarza, krytyka literackiego) przykładem, Mistrzem w latach wcześniej młodości, co potem zaowocowało w wyborze studiów i formowaniu życia zawodowego.  Łukasz Gołębiowski z dużą dozą uczucia wspomina o swoich kontaktach nie tylko z osobą autora ale i z  jego  twórczością.

W dziale Książki miesiąca znajdziemy krótkie omówienie publikacji: Fortuna i namiętności. Klątwa Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, Aleksander Żabczyński Ryszarda Wolańskiego, Temat na pierwszą stronę Umberto Eco oraz Lata 60. XX wieku Joanny Hübner-Wojciechowskiej. Następne, już krótsze omówienia dotyczą m.in. książki Trzydziesta pierwsza Katarzyny Puzyńskiej, Kryminalistka Joanny Jodełki, Autoportret z Samowarem Krzysztofa Beśka (proza polska) oraz Dwaj Bracia Bena Oltona, Kroniki Amberu. Tom I Rogera Zelaznego czy Bez litości Jamesa Scotta. Oczywiście to tylko namiastka tego, co można znaleźć wśród omówień książkowych przygotowanych przez autorów Magazynu Literackiego Książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz