wtorek, 12 stycznia 2016

Co nowego w Pielgrzymie?


Nr 24 pisma „Pielgrzym” przynosi wiele ciekawych treści. Pierwsza strona wita czytelnika felietonem bp Wiesława Śmigiela Słowa, które podnoszą i rodzą wiarę, a w nim autor porusza tematykę Słowa. Rozważania mają swoje źródło w odniesieniu się do Słowa pierwszego, czyli tego, od którego Bóg zaczął stwarzanie świata a później dotykają już naszej codzienności, czyli dawania świadectwa swojego chrześcijańskiego życia poprzez słowo.

Dalej pojawia się krótki ale bogaty w  przekaz tekst na temat adoracji. Czym ona jest, co daje człowiekowi. Przytoczone fragmenty z Dzienniczka Świętej Siostry Faustyny traktujące o trwaniu przed Jezusem w kontemplowaniu Go ukrytego w monstrancji dopełniają przekaz tego artykułu, wskazując na wyjątkową głębie takiej właśnie cichej osobistej modlitwy.

Interesujący artykuł Anny Gniekowskiej-Gracz: Biblioteki po liftingu podejmuje z kolei kwestie związane z funkcjonowaniem współczesnej biblioteki. Autorka zwraca uwagę na zmiany jakie zaszły i zachodzą na przestrzeni kolejnych lat w tych właśnie placówkach kulturalnych. Współczesny pracownik biblioteki musi się zmieniać, iść z duchem czasu i otworzyć na aktualne potrzeby czytelnika. To nie jest już miejsce, gdzie panuje wszechogarniająca cisza a książka jest panem i władca. To takie mini domy kultury, gdzie dużo się dzieje i niekoniecznie wszystkie te wydarzenia mają związek z czytaniem.

Bardzo dobry felieton autorstwa ks. Antoniego Dunajskiego: Pozagrobowe rozterki przedstawia osobę Jamesa G. Frazera, naukowca, jednego z najsławniejszego w świecie badacza dawnych kultur. Ten, który utracił szybko wyniesioną z domu głęboka religijność nigdy potem nie zwątpił jednak w wartość religii jako takiej. Wyznawca naturalistycznego pozytywizmu wierzył w duszę nieśmiertelną i Stwórcę, kierującego światem. Więcej o jego światopoglądzie można doczytać w ww.  artykule.
Kto chce poznać historię jednego z najmłodszych uczestników Konkursu Chopinowskiego Piotra Pawlaka to będzie miał taką okazję. Iwona Demska pyta młodego muzyka o jego życiowe pasje, przygodę z fortepianem i o to jak udaje mu się łączyć codzienne obowiązki, grę i życie osobiste. Pojawiają się też pytania o sam udział w konkursie i emocje jakie towarzyszyły Pawłowi podczas występu.

I jeszcze warto wspomnieć o rozmowie Patrycji Michońskiej-Dynek z Markiem Jaromskim – tzw. Artyście od aniołów. Maluje, rysuje, rzeźbi i zajmuje się grafiką a jego prace przedstawiają Chrystusa, aniołów i ludzi. Jego programy można posłuchać w Radiu Plus a także zobaczyć w Telewizji Polskiej („My, wy, oni” w TVP 1). Tematem wywiadu jest życie codzienne artysty oraz jego część artystyczna. Pan Marek opowiada także o swoim sposobie na udane kontakty z ludźmi, do których podchodzi zawsze z miłością i otwartością.

Oprócz tego w „Pielgrzymie” znajduje się jeszcze kilka tekstów, m.in. felieton nt. śmierci, drugi na temat życia pełnią i życia w wegetacji,  artykuł o antybiotykach oraz newsy z życia diecezji pelplińskiej. Wszystko to składa się na ciekawą lekturę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz