wtorek, 12 stycznia 2016

Poznaj kawałek świata.Nr 8 pisma „Poznaj Świat” przynosi kolejne ciekawe wieści  z całego świata. Będą zadowoleni z nich nie tylko turyści i podróżnicy ale i wszyscy zainteresowani wiedzą na temat piękna naszej planety. A jest w czym wybierać, bo każdy artykuł przenosi do innego zakątka na ziemi i daje możliwość poznania często nowych treści  albo uzupełnienia ich o nowe. 

Wzrusza tekst Marii Kuczkowicz: Słoń na łańcuchu, w którym studentka medycyny  weterynaryjnej, twórczyni projektu „W imieniu tych, co nie mówią” przedstawia historię słoni azjatyckich  przywiązywanych do chat łańcuchami w wiosce Ban Ta Klang. W swojej wypowiedzi opisuje także dzień z życia wolontariusza, czyli jak przebiega jego praca z powierzonymi mu zwierzętami i co ta praca przynosi obydwu stronom.  Z tej smutnej opowieści wyłania się jednak jakoś światełko nadziei, że są ludzie umiejący zmieniać słoniową rzeczywistość, przekazując im dużo ciepła i ofiarowując swój czas, starając osłodzić się im trudne życie z dala od bliskiej im natury.

Anna Demianowicz zabiera czytelników na wycieczkę w jedną z najpiękniejszych tras trekkingowyvch a zarazem ósmy cud świata – czyli do parku narodowego Torres del Paine. Jak wiadomo – i co potwierdza autorka – uroku tego miejsca nie da się oddać słowami i najlepiej pojechać tam, aby przekonać się o wyjątkowości miejsca, ale zawsze  można choć w małej części dotknąć tego, co piękne. W chilijskim porcie Puenta Arenas zaczyna się wędrówka ku polarnym szlakom. A dalej? Wyjątkowa droga otoczona ze wszystkich stron niezwykłymi widokami. .. Warto się przejść z podróżniczką chociaż kawałek, aby poznać także koloryt lokalny tego miejsca i inne, zastrzeżone tylko dla niego zjawiska, np. np. lodowiec Grey mający aż 27 km długości czy  martwe drzewa i trzy granitowe wieże widoczne z punktu widokowego Torres del Paine.

Czy każdy słyszał o psach św. Bernarda? Gdzie one żyją, skąd się wywodzą i czy noszą u szyi słynne baryłki z alkoholem? Na te i wiele innych pytań odpowiada Monika Witkowska, odnosząc się także do historii dzielnych bernardynów , czyli jak to się wszystko zaczęło. Jak dzisiaj wiadomo nie są już to psy ratunkowe, ale wiele opowieści, których są uczestnikami, pozostało i wciąż są opowiadane.  Aby zaspokoić swoją wiedzę na ten temat autorka tekstu, podróżniczka i dziennikarka, wdrapała się na wysokość 2473 m n.p.m. docierając do Przełęczy Św. Bernarda (jeśli wierzyć archeologom podobnież przechodzono już tędy 800 w p.n.e! Warto wiedzieć, ze przechodził tędy szlak pielgrzymkowy prowadzący do grobu św. Piotra w Rzymie. Skąd wzięła się nazwa tego miejsca i jaki ma ona związek z bohaterskim psiakiem? Na te pytania także można znaleźć odpowiedź w artykule.
Jeśli ktoś lubi kajaki i zamierza wybrać się na wyprawę szlakiem papieskim, to może przeczytać tekst Magdaleny i Mirosława Osip- Pokrywka. Tu znajdzie m.in. opis szlaku Nowa Brda Woziwoda czyli podróż przez Bory Tucholskie; Stary Folwark-Augustów – czyli Czarną Hańczą po Mazurach. Czaplinek-Młynowo – Drawa  ba pojezierzu Drawskim oraz Sromowice Wyżne (Kąty) – czyli Dunajcem przez Przełom Pieniński. Każda z tych tras dokładnie omówiona z uzupełnieniem o punkty noclegowe, czas przejścia, informacje o stopniu trudności, skali trudności i możliwych utrudnieniach. Pojawiają się także zdania o Janie Pawle II, czyli kiedy odwiedził dane miejsce, co powiedział do ludzi podczas pielgrzymki i kiedy odbył spływ kajakowy w tym rejonie. Tekst oczywiście ubarwiają i ubogacają zdjęcia oraz mapki, co na pewno jest bardzo pomocne w planowaniu ewentualnej wyprawy na szlak. 

Ciekawym dla mnie artykułem jest także ten autorstwa Elżbiety Piotra Hajduków: Pielgrzymka do Lhasy.  Dowiedzieć się można m.in. o tybetańskiej odmianie buddyzmu -  wadżrajanie, czyli Diamentowej Drodze. Sangmo, jej mąż Tsering i brat Tashi wybierają się właśnie w drogę duchowego oczyszczenia. Pielgrzymka ta jest dla nich przygotowaniem na kolejny powrót po reinkarnacji, w co święcie wierzą. A wędrówka jest strasznie trudna, często na jej drodze spotyka wędrowców śmierć (co jest dla nich zaszczytem).  Niska zawartość tlenu na Wyżynie Tybetańskiej, urwiska, surowy krajobraz – wszystko to utrudnia wędrowanie. W artykule znajdują się także informacje historyczne na temat samej Lhasy, świętego miasta Tybetańczyków (cel pielgrzymki).    To tu znajduje się świątynia Dżokhang - jedno z najświętszych miejsc buddyzmu tybetańskiego - wokół której skupia się życie religijne.  Dowiedzieć się można także co to jest kora, do czego służą młynki podczas modlitwy i dlaczego czyni się rytualne pokłony.

W 8.  numerze „Poznaj Świat” także artykuł na temat Tanzanii, miejsca gdzie znajdują się jeszcze czarownicy, ma miejsce krwawe yowe... Interesujący jest także tekst  o fotografowaniu polskich tras turystycznych, położonych głęboko pod ziemią. Nie można nie przeczytać o Dominikanie, czyli miejscu gdzie wszyscy tańczą, plażach skąpanych w słońcu i kraju słynącego z  muzyki – radosnego merengue czy zmysłowej bachaty. Oprócz tego znajdziemy także tekst o Dubaju czy o wyspie zdrowia Kos, gdzie w 460 r. p.n.e. urodził się Hipokrates. 

Czyli jak zawsze dużo cennych treści mających charakter poznawczy. Trochę historii, kultury różnych narodowości, nowinek z życia ludzi żyjących obok nas lub gdzieś na końcu świata. Warto się z nimi zapoznać.


2 komentarze:

  1. Spływ śladami papieża? Zwykle spływam Pilicą, ale to brzmi całkiem, całkiem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dlaczego bez zdjęć? Jak tak dalej pójdzie, będę musiał zgrać końcu te swoje z Pilicy ;p

    OdpowiedzUsuń