poniedziałek, 20 czerwca 2016

Przewodnik po Euro 2016

AUTOR: Dariusz Rekosz
TYTUŁ: Euro 2016: Przewodnik kibica
WYDAWNICTWO: Bernardinum
 ROK WYDANIA: 2016


Jak wiadomo, większą część naszego globu ogarnęła pasja piłkarska. Futbol króluje w telewizji, w radiu, prasie, mówi się o nim w wielu miejscach, przeżywa kolejne występy piłkarzy. Polacy mocno trzymają kciuki za swoją drużynę odzwierciedlając emocje i zaangażowanie poprzez zaopatrywanie się w różne gadżety związane z Euro 2016. Lusterka samochodowe ubrane w biało czerwone chusty, przytwierdzone do szyby czy anten aut chorągiewki z Orłem czy słynne czerwone sznurówki. Natomiast wydawnictwa zaproponowały swoim czytelnikom książki w formie informatorów, za pomocą których można usystematyzować wiedzę na temat rozgrywek. Jedną z takich publikacji jest mini przewodnik po Euro, wydany przez wydawnictwo Bernardinum. Gabarytowo w sam raz, poręczny, w sposób przejrzysty przedstawiający informacje, zadowoli z pewnością niejednego kibica.

W przewodniku znajdziemy  sylwetki kilkunastu piłkarzy z wiadomościami na temat ich klubów wraz z datą utworzenia, dotychczasowych występów w ME oraz największymi w nich osiągnięciami. Przedstawione zostały także ich stroje zarówno domowe jak i wyjazdowe. Przybliżono również w osobnym rozdziale  postaci osiemnastu arbitrów.

Kilka stron poświęconych zostało na pokazanie stadionów, gdzie rozgrywane są  kolejne mecze, czyli – Saint-Denis, Marsylii, Lyonie, Paryżu, Lens, Bordeaux, Saint-Etienne, Tuluzie, Lille, Nicei. Obok ilustracji każdego  nich znajduje się info o pojemności ogólnej i turniejowej wg UEFA. I oczywiście na końcu książki pojawia się najważniejsza sprawa – grupy i terminarz rozgrywek (data, godzina i miejsce) oraz tabelki do wypełnienia (klasyfikacja po rozgrywkach grupowych). Dalej 1/8 finału, ćwierćfinały i finał.

Druga część przewodnika to pokazana w pigułce historia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, od 1960 roku do współczesności. Jest to rzecz potrzebna do usystematyzowania wiedzy dla kibiców natomiast dla laików, łatwa do zapamiętania porcja skrótowych informacji.


I ostatnia niespodzianka, to kilka mini wywiadów z ludźmi ze świata kultury, dziennikarstwa, sztuki czy muzyki. Wśród rozmówców znalazły się takie nazwiska, jak: Ewa Wachowicz, Marek Sierocki, Tadeusz Drozda czy Krzysztof Skiba. Różne pytania, ciekawe odpowiedzi a wszystko kręci się oczywiście wokół swiata piłki nożnej.

Warto zaopatrzyć się w ten mini przewodnik. Niewielkie rozmiary pozwolą włożyć go do plecaka, torby czy nawet damskiej torebki. Ci, co kibicują naszej drużynie od dawna, będą mieli wszystkie najważniejsze informacje pod ręką, usystematyzowane, opatrzone ciekawym komentarzem. Natomiast ci co zaczynają śledzić poczynania biało-czerwonych, otrzymają w pigułce podstawowe informacje na temat mistrzostw i sławnych piłkarzy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz