wtorek, 13 grudnia 2016

Droga do Euro

AUTOR: Romek Pawlak
TYTUŁ: Biało-czerwone marzenia: od rozbitego żyrandola do finałów Euro
WYDAWNICTWO: Rebis
ROK WYDANIA: 2016

Na rynku wydawniczym nie ma zbyt dużo książek dla najmłodszych czytelników, dotyczących piłki nożnej, a szczególnie naszej reprezentacji. Wydawnictwo Rebis wyszło naprzeciw tej potrzebie  wydając  wyjątkowe publikacje pełne barwnych fotografii, dokumentujących sukcesy biało-czerwonych w drodze do Euro 2016.

Mnóstwo w nich także informacji o gwiazdach polskiego futbolu i arcyciekawych opowieści o piłkarzach, którzy z roku na rok wspinają się coraz wyżej w sportowej rywalizacji z najlepszymi.
Już sama okładka przyciąga wzrok (czerwień z  bielą i zdjęcia dwóch zawodników – jednego z lat minionych i współczesnego), co daje do zrozumienia, że to co było wiąże się nierozerwalnie z teraźniejszością, i wzajemnie uzupełnia. A w środku jeszcze więcej barw i zdjęć, co zachęca do wertowania kolejnych stron. Materiał zamieszczony w książce (sylwetki zawodników reprezentacji Polski, mecze rozegrane na eliminacjach do Euro 2016, oraz wspomnienie zawodników i rozgrywek na Mistrzostwach Świata poczynając od 1974 roku) przeplata fabularna historia, w której głównym bohaterem jest mały chłopiec Kacper Macharski, marzący o piłkarskiej karierze jego ojciec. Z ich długich dysput o kolejnych meczach i najlepszych zawodników z polskiej kadry powstała wyjątkowa historia wywołująca na policzkach rumieńce, nie tylko u naszego bohatera. Jak w pigułce, dostajemy pakiet najważniejszych informacji o polskiej piłce, grze, taktyce i przede wszystkim ludziach, którzy piszą tę historię. Nie mogło zabraknąć również wspomnienia o piłkarzach takich, jak: Zbigniew Boniek, Włodzimierz Smolarek, Włodzimierz Lubański, Jan Tomaszewski, czy Grzegorz Lato. Każdy z nich to osobna piękna opowieść o piłkarzu, i meczach w jakich przyszło mu zagrać.

Ostatni czwarty rozdział zamyka miesięczny okres trenowania Kacpra i przynosi ciekawą pointę. Chłopiec wygrał z ojcem zakład, i wszystko ułożyło się po myśli…. obojga. Chociaż z małym smutkiem taty, że musi podjąć się pewnej inicjatywy, którą wykona z lekkim ociąganiem.
A zupełnie na samym końcu kropką nad „i” jest ciekawy quiz złożony z 27 pytań dotyczących piłki. Będzie to nie lada gratka dla młodego sportowca.


Książkę poleca nie tylko najmłodszym. Każdy znajdzie w niej cos dla siebie, ponieważ oprócz fabuły jest cała masa zdjęć piłkarzy i wiadomości o nich, co uporządkuje sportową wiedzę wielu kibiców. A dla laików z tej dziedziny publikacja ta będzie szansą na przyswojenie sobie wiedzy w przysłowiowej pigułce. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz