wtorek, 13 grudnia 2016

Jeszcze o Euro

AUTOR: Romek Pawlak
TYTUŁ: Biało-czerwone mistrzostwa: Misja Euro 2016
WYDAWNICTWO: Rebis
ROK WYDANIA: 2016

Druga książeczka z cyklu Biało-czerwone mistrzostwa jest równie ciekawa, jak poprzednia.  Tym razem większy nacisk został położony na Euro 2016, ale zamysł autorski pozostał ten sam. Kolejne kartki wypełniają rozmowy o sporcie taty i syna Kacpra, który jest coraz bardziej zaangażowany w zajęcia piłkarskie. Dostaje od trenera szereg różnych zadań domowych (np. wybrać własny skład reprezentacji na Mundial) i z pasją sportowca sumiennie je wykonuje.  A pomaga mu w nich oczywiście tato.

Co szczególnego znajdziemy w biało-czerwonej książce? Wiele rzeczy. Dużo ciekawostek o poszczególnych drużynach narodowych występujących w Mistrzostwach, przedstawioną w przystępny sposób historię Euro, m.in. to, że w pierwszych rozgrywkach królowały kraje socjalistyczne czy to, ze od 1984 r. nie rozgrywa się już meczu o trecie miejsce. Poznamy także dzieje udziału naszej reprezentacji w Mistrzostwach Europy oraz jej najważniejsze osiągnięcia, najlepsze mecze i zdobyte medale.  Bez zbędnego wnikania w szczegóły, aby młody czytelnik mógł z łatwością i ciekawością przebrnąć przez kolejne strony i cieszyć się lekturą.

Autor przedstawił też kolejno wszystkie stadiony, na których rozgrywano spotkania meczowe podczas ostatnich ME, m.in.: Stade de France w Saint Denis, Allianz Riviera w Nicei, Parc des Princes w Paryżu, Matmut Atlantique w Bordeaux czy Parc Olympique Lyonnais w Lyonie.

Wyjątkowo interesujący jest rozdział o piłkarzach z cyklu: „Czy wiesz, że”. Można dowiedzieć się np., że Łukasz Fabiański po pierwszym treningu obwieścił mamie, że zostanie bramkarzem albo że Grezgorz Krychowiak zasypiał jako mały chłopiec z piłką i trenował wielobój. Milik np. uwielbia gry komputerowe a keidy zaczynał grać w piłkę był niski i miał pseudonim: „Bobek”. Pojawia się też garść informacji o zawodnikach rezerwowych, np. o bramkarzach – Wojciechu Szczęsnym i Arturze Borucu, Łukaszu Teodorczyku oraz Mariuszu Stępińskim. Nie zabrakło też informacji o gwiazdach piłkarskich z Europy. Wśrółd wymienionych pojawia się m.in.: Christiano Ronaldo, Olivier Giroud, Wayne Rooney czy Gylfi Sigurdsson.


Na końcu książki znajdują się tabele grup do wypełnienia oraz tradycyjnie mamy quiz z 18. pytaniami. Czyli dużo zabawy, radości z czytania i sporo cennej wiedzy z piłki nożnej. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz