sobota, 21 stycznia 2017

Mundial, piłka i wielcy piłkarze

Autor: wydanie zbiorowe
Tytuł: Historia Mundialu
Wydawnictwo: Buchmann
Rok wydania: 2014

Historia Mundialu to fascynująca lektura o piłce nożnej, poprzedzona krótkim wstępem na temat historii tego fascynującego sportu. Te arcyciekawe opowieści stanowią wstęp do obszernego przedstawienia w porządku chronologicznym przebiegu kolejnych Mistrzostw Świata poczynając od 1930 r., kiedy to gospodarzem i zwycięzcą mistrzostw był Urugwaj. Dla sympatyków futbolu to wielka czytelnicza gratka, gdyż w jednym miejscu, w przysłowiowej pigułce, mają to czego musieliby szukać w kilku różnych pozycjach książkowych. 

Autor na początku opisuje pochodzenie gry w piłkę, czyli jak to się wszystko zaczęło, i jak się rozwijało w kolejnych stuleciach. A historia jest dosyć długa, bo przygoda z futbolem trwa już od 150  lat. Na początku grano  w chińską grę cuju (między 300 a 200 r.p.n.e.), czyli najstarszą z zabaw poprzedzającą dzisiejszą piłkę. Była to…  forma ćwiczeń w chińskiej armii. Japońska odmiana tej gry to kemami, powstała już w 600 r.n.e. Natomiast najwcześniejsza  europejska odmiana gry w nożną pochodzi z Grecji i Imperium Rzymskiego, choć trzeba zaznaczyć, że bardziej przypominała grę w rugby.

 Dalej pojawia się przegląd kolejnych epok i stopniowego rozwoju futbolu. W 19 np., ustalano pierwsze zbiory przepisów regulujących grę, i powstał pierwszy Angielski Związek piłkarski, a popularność gry zataczała coraz szersze kręgi na świecie. Następnie pojawiają się informacje o narodowych związkach piłkarskich w 20 w., i zawiązującej się  21 maja 1902 r. roku organizacji FIFA. Autor nie omieszkał także dodać kilka zdań o tym, że angielska piłka w tamtych czasach cieszyła się dużym uznaniem. Na uwagę zasługuje przybliżenie czytelnikowi pierwotnych reguł gry, zamkniętych w 13. kluczowych punktach przyjętych przez Football Association 8 grudnia 1963 roku.
Następny rozdział dotyczy już kolejnych Mistrzostw Świata, przedstawionych skrótowo w ciągu chronologicznym. Każda prezentacja zaczyna się krótkim wstępem, w którym w ciekawy sposób autor przedstawia ważne momenty w danym roku mistrzostw. Jest to np. informacja o tym, że . w 1950 r. cały kraj nie mógł się otrząsnąć, kiedy Brazylia przegrała z Urugwajem w finale pierwszych powojennych mistrzostw wiata, a w 2002 r. obrońcy tytułu Francuzi bardzo szybko odpadli. Ku zdumieniu wielu do finałów dotarła drużyna Korei Południowej.

Osobny rozdział stanowi rok 2014, kiedy to Brazylia stała się gospodarzem wielkiej futbolowej imprezy. Przedstawione zostały wszystkie drużyny oraz ich rezultaty na mistrzostwach. Nie zabrakło także pokazanych pokrótce profili zawodników i danych statystycznych ze spotkań. Można poczytać m.in. o Lionelu Messim, Mario Balotellim, Neymarze da Silva czy Robinie van Persie. Oprócz dłuższej opowieści o ich piłkarskiej karierze w ramce zatytułowanej SYLWETKA, znajdują się informacje pogrupowane według wytycznych: Pełne nazwisko, data urodzenia, miejsce urodzenia, wzrost, pozycja na boisku, reprezentacja narodowa i pierwszy występ.

Następnie przybliżone zostały kolejne wielkie zespoły, jak: Brazylia, Argentyna, Włochy czy Francja. W dodanej do tekstu tabelce przeczytamy o danych z kolejnych lat dotyczących Ligi Krajowej – czyli kiedy i kto był mistrzem kraju. Kraje, które nie zakwalifikowały się w tym przedziale czasowym do drużyn na topie, zostały opisane (każda w kilku zdaniach) w podrozdziale Reszta Świata. Wśród nich jest np. Mołdawia, Peru, Katar, Irlandia, Szkocja i oczywiście Polska.
Autor nie zapomniał oczywiście o Wielkich Klubach, grupując je w kategorii Europa, Ameryka Południowa i Reszta świata. W krótkich notach zostały przedstawione najważniejsze fakty związane z każdą drużyną, np. kto jest właścicielem, kapitanem, i inne równie ciekawe treści ją charakteryzujące.

Ostatni z rozdziałów dotyczy najważniejszych trenerów i zawodników. Wśród szkoleniowców pojawia się m.in. postać Enzo Bearzota, który doprowadził Włochów do finału w Argentynie w 1978 r. Josefa Herbergera – wywalczył pierwszy Puchar Świata dla Niemiec, czy Luiza Felipe Scolari’ego, mającego  na swoim koncie rekord jedenastu wygranych z rzędu meczów w Pucharze Świata przez swoich podopiecznych Brazylijczyków. 


Natomiast wzmiankowani zawodnicy europejscy to np. Franz Beckenbauer, Savid Beckham, Johan Cruyff, Marco van Basten, Zinedine Zidane czy Miroslav Close. Wśród piłkarzy amerykańskich pojawia się m.in. Gabriel Batistuta, Roberto Carlos, Jairzinho, Didi, Diego Maradona czy Ronaldino. Autor nie opuścił także przedstawicieli z innych zakątków świata, choćby Didiera Drogby czy Rogera Milli.

Historia Mundialu to fascynująca lektura – obowiązkowa dla kibiców i fanów piłki nożnej, a polecana dla tych co zaczynają swoją przygodę z futbolem. Na 170. Stronach pełnych barwnych zdjęć i ciekawych faktów związanych z piłką – poczynając od historii gry w nożną do czasów współczesnych – jest to, co warto wiedzieć o tej dyscyplinie sportu. Między kolejnymi rozdziałami znajduje się dwustronicowa wkładka ze zdjęciami i najważniejszymi informacjami dotyczącymi omawianego tematu. Można poznać legendy piłkarskie i wspaniałe branki, jakie stały się ich udziałem, oraz najważniejsze fakty na temat mundialu. Szkoda tylko, że tak mało informacji jest o Polsce, ale cóż, album został wydany w 2014 r. a biało-czerwone Orły szybują wyżej od niedawna.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz