środa, 5 kwietnia 2017

"Książki"pełne inspiracji i literackich wysepek.

Pierwszy numer magazyny „Książki” przynosi wiele interesujących treści z  zakresu literatury i dziedzin pokrewnych. Każdy kto chce odpocząć przy dobrej lekturze, prześledzić nowości na rynku wydawniczym, i podsłuchać o czym mówią pisarze, dostanie to, oraz wiele innych artystycznych wzruszeń, podczas zagłębiania się w kolejne teksty czasopisma.

Poczytamy m.in. o Kurcie Cobainie literatury grungee, czyli Davidzie Fosterze Wallac. Tym, który w wieku 24. lat  był już mocno uzależniony od narkotyków, a dziesięć lat później stał się głosem całego pokolenia. Dowiemy się  kim był dla pisarza  Jonathan Franzen, który podobnie odbierał amerykańskie społeczeństwo, czy Don de Lillo. Komu Wallace wysyłał listy pocztowe. Będzie też troszkę o wychowaniu, latach młodzieńczych, i… oglądaniu telewizji, bo przecież pokolenie urodzonych po 55 r. żyło tym co ogląda, jak sam Wallac zauważył. Purysta językowy, charakterystyczny przez swój wygląd zewnętrzny (żuł tytoń, nosił opaskę na głowie i rakietę tenisową w dłoni) szokował kolejnych studentów kreatywnego pisania i literatury, prowadził energiczne życie, które starał się zamknąć na pustej kartce papieru, z całym bogactwem emocji i spostrzeżeń.

Kolejny ciekawy tekst autorstwa Joanny Toarskiej-Bakir „Czy religia jest zła” naświetla pytanie przedstawione w tytule, w odniesieniu do książki „Pola krwi. Religia i przemoc” Karen Amstrong. Autorka prowadzi czytelnika nie tylko przez kolejne wątki poruszone w wyżej wymienionej publikacji, ale także przez meandry historii chrześcijaństwa. W obecnych czasach kiedy religii używa się jako oręża w załatwianiu różnych społecznych i państwowych interesów,  jej średniowieczny związek  z przemocą jest mocno naświetlony. Tokarska-Bakir wychodzi od tezy brytyjskiego filozofa Bertranda Russela, podejmującego w eseju „Dlaczego nie jestem chrześcijaninem” myśl związaną z kościołem, jego destrukcyjnym wpływem na życie człowieka, na to co dobre, postępowe. Religioznawczyni stara się w swojej książce dyskutować z tym stwierdzeniem, a autorka tekstu umiejętnie prowadzi czytelnika przez ten quasi dialog. Nienawiść w imię Boga – temat płynący wartkim nurtem przez pokolenia.

Kolejny artykuł autorstwa Ignacego Karpowicza: „Dorwać Muminka” to interesująca podróż przez świat utworzony z kompilacji fabularnych wysepek, na których żyją Muminki, oraz biograficznych odniesień do autorki cyklu tych sympatycznych trolli. Trzecia rzeczywistość powstaje już we współczesności, podczas zwiedzania wystawy Tove Jansson. „Opowieści z Doliny Muminków”, kolejnych pokojów utworzonych tak, aby można było poczuć się w trójwymiarowym świecie, gdzie żyją mali bohaterowie Jansson. Te trzy rzeczywistości zlewają się idealnie w jedną całość, z czego powstaje wyjątkowy tekst wielowątkowy, gdzie jest bajkowo, a z drugiej strony nieedukacyjnie. Kiedy zaczęła pisać, dlaczego, jak odbierano książkę, oraz o wielu innych realnych i wyimaginowanych światach – o tym można się dowiedzieć czytając artykuł Karpowicza.

Kto ma ochotę na garść informacji ze świata literackiego Martina Widmarka, autora mocno poczytnych książek dla dzieci na całym świecie, może pochylić się nad zapisem rozmowy pisarza z Karoliną Oponowicz.  Pojawiają się pytania m.in. o popularność Widmarka, technikę pisania i jego literackich bohaterów. Autor opowiada także o swoich dzieciach i ich nastawieniu do książek ojca, oraz o tym jak sprawy dorosłego człowieka wpisuje do swoich opowieści, i delikatnym, prostym ale obrazowym językiem, przekazuje młodemu czytelnikowi.  Być może ktoś, kto nie zna jeszcze z autopsji twórczości Widmarka, pokusi się na literacką ucztę z jego książką, bo w świecie fabularnym wykreowanym przez pisarza znajdzie się miejsce i dla starszego odbiorcy. I co najważniejsze może być to podróż bardzo pouczająca.

Kolejna propozycja magazynu „Książki” to wywiad Donaty Subbotko z Jerzym Sosnowskim – pisarzem, historykiem literatury polskiej, autorem nagradzanych powieści. Jest to bardzo interesująca rozmowa, z wieloma literackimi akcentami. Autor „Wielościanu” opowiada m.in. o swojej dawnej miłości do twórczości Julia Cortazara, i współczesnych poszukiwaniach sensu czy piękna w jego książkach. Opowiada także o innych inklinacjach literackich – czyli o książkach, które wpłynęły na jego życie, ulubionych pisarzach, oraz o tym, którego ze współczesnych autorów chciałby poznać i dlaczego? Sosnowski wyznaje jakie książki czytało się w jego domu rodzinnym, kto mu czytał w dzieciństwie, i bohaterem jakiej książki mógłby być. Oczywiście poruszanych wątków jest więcej, i każdy z nich prowadzi spokojnie po kolejnych literackich traktach.

W „Książkach” oprócz ww. artykułów jest masa ciekawych tekstów – np. o zbliżającej się literackiej premierze „Egzorcyzmach księdza Wojciecha” autorstwa Krzysztofa Wargi, o Stanisławie Grzesiuku, znanym bardem z Czerniakowa – pisarzu i pieśniarzu czy o Zofii Posmysz, pisarce tematyki obozowej. Nie zabrakło wielu świeżutkich newsów  literackich, recenzji, omówień i ciekawostek, np. wielce interesujący tekst o historii książki – czyli krótka ale pouczająca wędrówka przez kolejne wieki i lata.  Jeśli ktoś lubi plotki – ale tylko takie z wyższej półki – dostanie ich kilka, na temat pisarzy i ich pupili, zwierząt towarzyszących im w życiu, oraz w procesie literackiej pracy nad kolejnymi dziełami.

Jednym słowem -  wyjątkowa lektura dla każdego,  kto lubi spacerować po literackich ścieżkach i czerpać inspirację do życia, tego prawdziwego, ale i czasami ubranego w konfabulację. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz