czwartek, 29 czerwca 2017

Poznaj Świat nr 6

Czy wiesz, które miejsce na świecie jest jednym z najważniejszych dla prawosławnego monastycyzmu? Oczywiście Meteory, odwiedzane przez tysiące pielgrzymów każdego lata. Dorota Kamińska w swoim ciekawym tekście, traktującym właśnie o tym uroczym zakątku przybliża jego wyjątkowość i piękno. Dowiesz się m.in. o tym, skąd wzięły się takie niezwykłe formy , kiedy powstały i gdzie został założony Wielki Meteoron pod Wezwaniem Przemienienia Pańskiego. To fascynujące, jak wielka wiarą i hartem ducha odznaczali się tamtejsi Mnichowie, że byli w stanie wybudować monastyry właśnie tam, skromnymi technicznymi środkami.

Alicja Kubiak i Jan Kurzela to autorzy drugiego, arcyciekawego tekstu o jednym z najbardziej okazałych miast starożytnych Majów – El Mirador w Ameryce Północnej. Jeśli  zdecydujesz się przeczytać ten artykuł, nie zawiedziesz się na pewno. Prolog stanowi opis przygotowań do wyprawy, czyli formalno-logistycze czynności, jakie musieli podjąć podróżnicy przed wyruszeniem w trasę. Później jest duża szczypta historii, czyli o rządzących kiedyś w El Mirador królach, o hierarchizacji społeczności i życiu codziennym Majów. To wszystko składa się na ciekawą lekturę, zakończoną opisem wycieczki –  z mocnym akcentem archeologicznym.
A może polskie klimaty? Czemu nie. Tym razem Anita Demianowicz oprowadza czytelników po klimatycznym mieście Toruń. Znane dobrze każdemu chociażby z regionalnych pierników i kojarzone z Mikołajem Kopernikiem. Warto trochę więcej się dowiedzieć na temat tego miejsca, gdyż jest ono unikalne z kilku podwodów. Do dziś na terenie miasta przetrwało wiele fortyfikacji. To nie tylko cenny zabytek świadczący o wojennych zmaganiach z wrogiem podczas wojen, ale stanowi także „rezerwat przyrody”.  Drugim ważnym historycznie i turystycznie miejscem są Bydgoskie Przedmieścia. Tu autorka zaserwowała retrospekcyjną wycieczkę w głąb czasów i garść cennych informacji o współczesnym obrazie Bydgoskiego (tak się skrótowo nazywa). Następnie o samej historii Torunia – czyli jak to się wszystko zaczęło, o zamku, Ratuszu Staromiejskim z XV w. i tamtejszej Biedronce, gdzie oprócz handlu kwitnie turystyka…

Do Azji, a dokładniej do Korei Południowej zabierze cię Marta Legieć. Wycieczka po takiej metropolii nie znuży, wręcz przeciwnie, zostawi niepozimniane wrażenia, choćby podróżowało się tylko w wyobraźni. Autorka przybliża życie codzienne Seulczyków, wspominając o ich pracoholizmie, i tętniącym życiem ulicach całą dobę. Pisze też o konflikcie Korei Południowej z Północną – czyli co i dlaczego. Podczas lektury dowiesz się także dlaczego w mieście nie ma żadnego kosza na śmieci, i że za palenie w miejscu publicznym można dostać mandat. Kobiety zaciekawią się z pewnością informacje na temat urody Koreanek, choć jak pisze autorka mężczyźni w  Korei wydają tu na środki pielęgnacyjne najwięcej na świecie…. Kosmetyki są po prostu wszędzie. No i oczywiście dowiesz się co to jest Kimczi – królowa koreańskiej kuchni i wiele innych ciekawostek z zakresu gastronomii…

Zastanawiasz się, jak się ubrać na wiosenną wycieczkę? Pomoże ci w tym tekst powstały przy współpracy z marką Regatta, najpopularniejszą brytyjska marką dla miłośników outdooru. Jaka kurtka, spodnie  do czego przyda się softshell, i oczywiście buty plus wygodne skarpetki. Każdy z podpunktów krótko acz treściwie przedstawiony, tak aby każdy kto planuje się wybrać w góry, a jest jeszcze w tym temacie zielony, wiedział jak taką wyprawę rozplanować logistycznie.

Oprócz wyżej przedstawionych tekstów jest jeszcze cała masa ciekawych artykułów z różnych stron  globu. W obiektywie tym razem zachwycają zdjęcia z Islandii, a proponowany przepis kulinarny to Musaka. Na końcu króciutki ale ciekawy mocnoi tekścik o wczasach dla mas w PRL-u . Jak się rozwijała turystyka, i jak się zachowywali turyści. Dodane są do artykułu zdjęcia z lat 70-tych.

Warto przeczytać, nie tylko żeby więcej wiedzieć, ale żeby być może zainspirować się do wyjątkowego wyjazdu. W końcu mamy wakacje….

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz