wtorek, 12 września 2017

Bajkowe klimaty

AUTOR: Hugh Lofting
TYTUŁ: Doktor Dolittle i jego zwierzęta
WYDAWNICTWO: Zysk i Spółka
ROK WYDANIA: 2016


Hugh Lofting i jego kultowa książka dla dzieci i młodzieży:” Doktor Dolittle i jego zwierzęta”  zachwyca wciąż kolejne pokolenia. Ma swoich fanów ale nie jest to lektura dla każdego. Lofting prezentuje nietypowy rodzaj humoru. Dzieciom zapewne będzie pasowało takie odrealnione przedstawienie rzeczywistości , dorosłym niekoniecznie. Oczywiście, nie wszystkim.

Wiele osób kojarzy historię doktora Dolittle i jego zwierzęcych przyjaciół ale warto w kilku zdaniach ją nakreślić, gwoli przypomnienia. Mamy więc sławetnego doktora, który leczy najpierw ludzi a później skupia się tylko i wyłącznie na zwierzętach. Gdy jego ogród zapełnia się coraz to nowymi i groźniejszymi okazami, ludzie zupełnie odsuwają się od niego. Człowiek ten, nie przejmuje się jednak taką błaha sprawą i jeszcze pilniej zajmuje się swoimi pupilami. Tak sielsko i anielsko toczy się się ich życie, aż do momentu, gdy zaczyna brakować pieniędzy na życie. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy Doktor dowiaduje się, że w Afryce panuje wielka zaraza, zagrażająca wszystkim małpom. Organizuje więc statek, zbiera zwierzęcą załogę i rusza w daleką drogę.

Dalej jest równie zabawnie, czasem niebezpiecznie i klimatycznie, niczym w baśniach tysiąca i jednej nocy. Język niezwykle zabawny a dialogi między bohaterami  potwierdzają to dokładnie. Fabuła skrzy się humorem i błyska czasem mocno zaskakującymi dziwnością sytuacjami.


Ogólnie książkę polecam młodszym czytelnikom. Wejście do świata „gadających” zwierząt może naprawdę wciągnąć na długie godziny z lekturą. Bajkowa fabuła na pewno skłoni ku sobie wielu czytelników i sprawi, że będą do niej wracać. Mnie jednak ta książka nie zafascynowała. Całkowicie nie moje „literackie wysepki”, ale i na takich czasem odpoczywam, choćby z książeczką dla dzieci.

2 komentarze:

  1. Książki niestety nie czytałam. Ale w ramach swojego postanowienia, aby przeczytać wszystkie książki, których nie miałam okazji przeczytać w szkole, to na pewno zdecyduję się i na tą.

    OdpowiedzUsuń
  2. Sayuri, jeśli lubisz taką literaturę, to polecam :).

    OdpowiedzUsuń